|
Dejen Asefaw 24 éves eritreai menekült a barátnőjével Ausztriából Olaszországba utazik Stefano Rellandini / Reuters |
Ausztria saját erőfeszítéseinek „áldozata”, a központi menekültügyi hivatal felállításával sikerült ugyanis elérnie, hogy a menekültek letelepedési kérelmét a hatóságok négy hónap alatt bírálják el. Ilyen gyorsaság sehol másutt nincs az unióban (Svédországban tíz hónapig, Franciaországban két évig tart, amíg a papírokra pecsét kerül). A hatékonyság hírére vált Ausztria a menekültek első számú célországává.
Akik már beadták a kérelmüket, azoknak az ügyét lassítva bár, de vizsgálják. Az újonnan érkezők dokumentumait is átveszik, a központilag megszabott alapellátást is megadják az embereknek, de a jövőjükre vonatkozó döntést késleltetik.
„Állítsák le a sátrak építését, megengedhetetlen, hogy már több mint ezer embernek nincs szilárd fedél a feje felett” – hangoztatta Mikl-Leitner párttársa, a felső-ausztriai miniszterelnök. Nyilvánvaló, hogy a belügyminiszter hamarosan igénybe veszi a menekültek elhelyezésére (a szociáldemokrata védelmi miniszter által) felkínált kaszárnyákat, egyelőre azonban az a célja, hogy a körülmények rontásával lassítsa a beáramlás ütemét. Mikl-Leitner szerint tűrhetetlen, hogy az EU-tagállamok kétharmada az emberáradat egyenletes elosztásáért a kisujját sem mozdítja.
Felső-Ausztriában hamarosan tartományi választásokat tartanak. Erre is játszva sürgette a tartományi miniszterelnök, Josef Pühringer, hogy a forgalmas határszakaszokon, ahol az embercsempész bandák közlekednek, állítsák vissza a szigorú ellenőrzést, a korábbi schengeni határokat. Mikl-Leitner szerint Pühringer nyitott kapukat dönget: a különleges kommandók január és május között több mint 19 ezer illegális bevándorlót fogtak el.
– Azt gondolni, hogy az elbírálás lassításával kevesebben özönlenek majd be Ausztriába, merő populizmus – közölte Gerald Klug védelmi miniszter. Szerinte ettől a többi uniós tagország sem lesz előzékenyebb a menekülőkkel.
Aktivista éhségsztrájkol a migránsokért
Suad Missini macedón emberjogi aktivista éhségsztrájkkal akarja rábírni a kormányt arra: gyorsított eljárással módosítsa a migránsokról szóló törvényt, a belügyminiszter azonnal foganatosítson intézkedéseket a Macedónián áthaladó migránsok biztonsága érdekében, és engedjék ki a befogadóközpontokban elhelyezett menekülteket. Missini szerint a Macedónián áthaladó – vagy átmenetileg ott tartózkodó – migránsok helyzete tarthatatlan: az emberek kétszáz kilométereket gyalogolnak, bántalmazzák és kifosztják őket, a nőket pedig megerőszakolják.
A megoldáshoz jogi státuszt kell biztosítani nekik az ország területén, és lehetővé kell tenni a tömegközlekedési eszközök használatát.
A Gazi Baba-i menekülttábor lakói is tiltakoztak a rossz körülmények miatt, és emberjogi szervezetek is követelték a migránsokkal szembeni jobb bánásmódot. Macedóniában a hivatalos adatok szerint eddig 28 Közel-Keletről érkezett migráns vesztette életét. (Fehér Rózsa)