Még adtak maguknak a tárgyalók kilenc napot Bécsben az Irán–Nyugat atomegyezmény kimunkálására. A végső megállapodás megszövegezésére nem volt elegendő az idő április eleje óta. Talán most egy hét alatt összejön, talán végleg felborítják az asztalt, esetleg tovább tárgyalnak.
Már napokkal ezelőtt tudott volt, hogy nem sikerül teljesíteni a június 30-ra kitűzött határidőt Iránnak és a vele tárgyaló nagyhatalmaknak. Az USA, Nagy-Britannia, Oroszország, Franciaország és a hozzájuk csatlakozó Németország nevében John Kerry amerikai külügyminiszter tárgyalt – többször is ingázva különböző európai városokba, legutóbb Bécsbe az iráni partnerével való találkozóra. Kerry elkötelezettje a megállapodásnak, ez lehetne miniszterségének fő vívmánya – ha már nem sikerült békét összehoznia Izrael és a palesztinok között.
John Kerry jó hangulatban utazott el Bécsből Carlos Barria / Reuters |
A svájci Lausanne-ban márciusban elért megállapodás fő elemei a következők voltak: Irán harmadára, hatezer körülire csökkenti működő uráncentrifugáinak számát. A dúsítás maximum 3,67 százalékos lesz 15 évig. Fordóban, a vallási központ Kum közelében lévő föld alatti központban, amely korábban a forradalmi gárda bázisa volt, megszüntetik az urándúsítást, és a létesítményt tudományos intézménnyé alakítják. Az araki nehézvizes kutatóreaktorban előállított plutóniumot elszállítják Iránból, az országban megszüntetik a plutóniumtermelést. Fontos kérdés volt, hogy az irániak ismét megnyitják létesítményeiket, beleértve az urániumbányákat és feldolgozókat a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrei előtt. A másik oldal a szankciók megszüntetését, új ENSZ BT-határozat elfogadását ígérte, amint Irán teljesíti vállalásait.