Üresen tátonganak a szupermarketek polcai Venezuelában, ahol egy lapunknak nyilatkozó helyi családanya szerint az emberek egy része már csak naponta kétszer étkezik. Az olajban gazdag országban abszolút mélypontra jutott a gazdaság, ami akár társadalmi robbanáshoz vezethet.
Azt az időt, amit korábban egy anya a gyerekére fordított, most sorban állással tölti – panaszkodik a Népszabadságnak Caracasból Celia, két egyetemista fiú édesanyja. A venezuelai nő honfitársai többségéhez hasonlóan órákat áll sorban naponta, hogy ételhez jusson az olajban gazdag, ám az összeomlás szélén álló dél-amerikai országban. Az alapvető élelmiszereket, háztartási cikkeket és gyógyszereket már négy-öt éve is nehéz volt beszerezni, ám az utóbbi hónapokban szinte teljesen kiürültek az áruházak polcai.
„Mindennap órákat állunk sorba rizsért, lisztért, vécépapírért, hátha találunk valamit. Ha kapunk is, nagyon rossz minőségű az áru” – mondja Celia, aki gyakran a feketepiacon találja meg, amire szüksége van, ám ott sokszoros árat kell fizetnie (az átszámítva 860 forintos bolti mosóport 16 ezer forintnak megfelelő bolívarért árulják a sarkon). „Azok, akik korábban háromszor ettek egy nap, mostanra kettőre csökkentették az étkezések számát” – summázza Celia, akit nemcsak az élelmiszerhiány és a romló közbiztonság, hanem a szolgáltatások silány minősége is elkeserít.
A világ legnagyobb olajtartalékával rendelkező országban számos radikális intézkedést hoztak az elmúlt időszakban. Nicolás Maduro szocialista elnök áprilisban árammegtakarítási programot hirdetett: a közszolgák csak heti két napot dolgoznak – de továbbra is teljes fizetést kapnak –, fél órával előreállították az órákat, és számos településen napokra lekapcsolják az áramot.