Putyinhoz fűződő, immár negyvenéves barátságát a bátyjának köszönheti az ugyancsak leningrádi Roldugin. Fivére tanult ugyanis együtt a későbbi elnökkel a KGB-főiskolán, és ő mutatta be őket egymásnak. Azután is tartották a kapcsolatot, hogy a zenészt behívták katonának. Mint ugyancsak egy interjúban elmesélte, amikor egyszer Putyin meglátogatta, a kerítésen keresztül megszökött a laktanyából, és együtt autóztak Leningrádban barátja Zaporozsecén, amelynek lyukas volt a kipufogódobja.
Egyes hírek szerint Roldugin mutatta be egymásnak Putyint és azóta már elvált feleségét, Ljudmilát, ő a házaspár első lányának, Másának a keresztapja, és talán ő az egyetlen, aki máig nyilvánosan is csak becézve, Vologyaként vagy Vovaként emlegeti az államfőt. Pedig arról is beszélt már, hogy amikor Putyin a leningrádi, majd később szentpétervári polgármesteri hivatalban dolgozott, csökkent a kapcsolatuk intenzitása.
Roldugin karrierje azonban arról tanúskodik, hogy a barátság mindvégig élő maradt. A zenész 1975-ben végezte el a leningrádi konzervatóriumot, a Sosztakovicsról elnevezett leningrádi filharmónia szimfonikus zenekarának a tagja lett, sokat vendégszerepelt külföldön, például Japánban. Ebben az időben több pénze volt, mint Putyinnak, akinek gyakran hozott a kiküldetéseiből kisebb ajándékokat – idézte fel az akkori éveket. 1980-ban bronzérmet nyert a Prágai tavasz nemzetközi csellóversenyen, 1984-től 2003-ig a Mariinszkij Színház szólistája, a gordonkások koncertmestere volt. 2002-ben a szentpétervári konzervatórium rektorhelyettese, majd egy évvel később a rektora lett, de 2004-ben leköszönt e tisztségről, mondván: nem tudja összeegyeztetni a művészetet és az adminisztratív munkát. Ebben az évben debütált karmesterként is.
Aztán 2005-ben azzal az ötlettel állt elő, hogy hozzák létre szülővárosukban a Zene Házát, és az elképzelés megtetszett Putyinnak. Alekszej Alekszandrovics nagyhercegnek a Mojka folyó partján álló egykori palotáját jelölték ki erre a célra, és a rekonstrukcióra 800 millió rubelt adott egy jótékonysági alapítvány. Az intézmény megnyitóján 2008-ban Putyin is részt vett. A Zene Házának, amelynek művészeti vezetője máig Roldugin, komoly szponzorai akadtak. A Rosszija Bank ösztöndíjakat, a Gazprom zongorákat, mások mesterhegedűket adtak – mondta másfél éve, de arról nem beszélt, hogy neki is vannak komoly üzleti érdekeltségei.
|
Szergej Roldugin (balra), Vlagyimir Putyin és Dimitrij Medvegyev Dmitrij Astakhov / Reuters |
Eddig azt lehetett tudni róla, hogy 3,2 százalékos tulajdonosa a nyugaton „Putyin házi bankjának” tartott Rosszija Banknak, amely az ugyancsak az államfő barátjának tartott Jurij Kovalcsukhoz és vejének apjához, Nyikolaj Samalovhoz köthető. – Sok éve vett néhányat egy Putyin barátai által vezetett bank részvényeiből – magyarázta 2014-ben a The New York Times újságíróinak, akik akkor 350 millió dollárra taksálták a papírok értékét. Az RBK orosz gazdasági hírügynökség becslése szerint ma 550 millió rubelt, jóval több, mint kétmilliárd forintot ér ez a csomag. A bank, amely felkerült az ukrajnai válság nyomán elrendelt nyugati szankciós listára, 2014-ben 18 millió rubeles, a mai, megzuhant árfolyamon számítva is 72 millió forintos osztalékot fizetett papírjai után a zenész-üzletembernek.
De voltak más vállalkozásai is Rolduginnak. Partnerével, Vlagyiszlav Kopilovval közös, Priboj nevű cégük például a Vedomosztyi orosz üzleti napilap összegzése szerint egy háromszintes bankett-termet üzemeltetett, és egy alapítványon keresztül csaknem 11 százalékos tulajdonhányadot szerzett a Zenit szentpétervári futballklubban. Egy másik cégük, a Volna Szentpétervár környékének csaknem minden fontos médiavállalkozásában részesedést vásárolt, majd nagyobb társaságoknak adta el azokat.
Arra vasárnap este, a Mossack Fonseca kiszivárogtatásainak nyilvánosságra kerülése után derült fény, hogy mindez
csak a jéghegy csúcsa.
Ezek szerint Putyin csendestársa offshore cégeken keresztül birtokolja a Video International televíziós reklámokkal kereskedő társaság ötödét, az RBK összefoglalója azt írja, hogy részvénycsomagja van a teherautókat gyártó KamAZ-ban és a Ladákat kibocsátó AvtoVAZ-ban, 2012-ben pedig egy hozzá köthető offshore cég lett a tulajdonosa annak a Szentpétervár közelében fekvő területnek, amelyen az Igora nevű elegáns síparadicsom működik. Az üdülőhely kialakításába a Rosszija Bank és hozzá köthető cégek fektettek be, a megnyitóján, 2006-ban ott volt Putyin, sőt állítólag az államfő fiatalabbik lánya, Katyerina és az azóta milliárdossá vált üzletember Kirill Samalov esküvőjét is itt tartották.