galéria megtekintése

„Príma donnák” a díszszemlén

Az írás a Népszabadság
2014. 03. 08. számában
jelent meg.


Szőcs László
Népszabadság

Ázsiából indultak, de már Európában is hódítanak a védelmi miniszternők.

Aligha gondolta még a 80-as években a hannoveri klinikai segédorvosnő és a genovai olasztanárnő, hogy negyedszázaddal később találkozik a pályájuk. Pedig ez a mai európai politika egyik nagy emancipációja: Nyugat-Európa két vezető országában is nő került a hadügyek élére az elmúlt hónapokban.

Új szelek fújnak a NATO-ban is: Mimi Kodheli albán, Jeanine Hennis-Plasschaert holland, Ursula von der Leyen német, Ine Marie Eriksen Soreide norvég és Roberta Pinotti olasz védelmi miniszter
Új szelek fújnak a NATO-ban is: Mimi Kodheli albán, Jeanine Hennis-Plasschaert holland, Ursula von der Leyen német, Ine Marie Eriksen Soreide norvég és Roberta Pinotti olasz védelmi miniszter
Laurent Dubrule / Reuters

A hétgyermekes kereszténydemokrata Ursula von der Le yen (55 éves) tavaly decemberben kapta meg a tárcát a Merkel-kormányban, de ekkor már több mint tízéves miniszteri karrier állt mögötte. Először tartományi szinten irányított hagyományosan nőiesebbnek tekintett területeket (szociális, egészségügyi, családügyi), majd Berlinben, a szövetségi kormány tagjaként vitt két tárcát is, Angela Merkel kis- és nagykoalíciós kormányában.

 

Olasz kolléganője, Roberta Pinotti (52 éves) pedig a múlt hónapban lépett elő helyettesből védelmi tárcavezetővé Matteo Renzi balközép vezetésű kormányában. Itália mindenkori legfiatalabb (39 éves) kormányfője nem a mostani nőnapnak és nem is feltétlenül a nőknek, hanem az olasz esélyegyenlőségnek teszi a legnagyobb szolgálatot azzal: kabinetjének felét az amúgy egyáltalán nem gyengébb nem képviselői teszik ki. Az ifjúkommunista háttérrel érkezett, kétgyermekes családanya Pinotti pedig „prima donna alla Difesa”, azaz az első nő a védelmi ügyek élén a csizma alakú országban. Ahogyan Von der Leyen is az a németeknél.

A „príma donnát” persze máshogy is lehet érteni. A társadalmi érettséget jelzi, ahogyan a női politikusokat egyre jobban elfogadták a „keményebb” tárcák élén is. Nem legyint ma már azzal senki, hogy nem voltak katonák, nem ismerik a haditechnikát, nem fognak engedelmeskedni nekik a „pizsamások”, a nagyhatalmú tábornokok. Hiszen utóbbiak között is vannak már bőven Európában (mindannyiunk szerencséjére), akik életükben nem jártak háborúban.

Európában talán meglepő, de Pinotti már vagy a nyolcvanadik nő a világban a védelmi tárcák élén. A sort még 1960-ban nyitotta meg Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike, Srí Lanka miniszterelnök asszonya, aki a védelmi portfóliót is magához vonta. Dél-Ázsiára, az indiai szubkontinens politikai életére amúgy is jellemző, hogy nők irányítják. Így Indiában Indira Gandhi, Pakisztánban Benazir Bhutto (később mindkettejüket meggyilkolták) vagy a bangladesi politika nagyasszonya, Khaleda Zia is irányította a hadügyeket, kormányfőként, még a múlt században.

A fejlett világban az ausztrál Ros Kelly nyitotta a sort a 80-as években, Európán belül pedig a finn Anneli Kariina Taina a 90-esekben. Atomhatalom esetében viszont a francia jobboldal erős asszonyára, illetve a 2002-es évre kellett várnia a világnak a nagy áttöréshez: Michele Alliot-Marie került ekkor a meglehetősen „macsó” politikai kultúra dacára a francia védelmek élére, Jacques Chirac elnöksége idején. Arra azért felszaladt néhány szemöldök, amikor 2008-ben Zapatero spanyol szocialista miniszterelnök a hét hónapos terhes Carme Chacónt nevezte ki a védelmi tárca élére, aki gömbölyödő pocakkal masírozott a katonák díszsorfala között...

Nem maradhatott ki az emancipációból térségünk, Kelet-Közép-Európa sem. A Baltikumban, Szlovéniában, a visegrádiak közül pedig a cseheknél és a szlovákoknál is megdőlt már a szakterület férfiuralma, de ez alól Lengyelország mellett hazánk is kivétel maradt. Ahogyan női államfőnk, miniszterelnökünk, kül- vagy pénzügyminiszterünk sem volt még... Arra persze alighanem várni kell még, hogy Oroszország vagy Kína is kövesse a gyakorlatot, de a nagy talány inkább Amerika, ahol a Pentagon első embere hagyományosan (fehér) férfi.

Vannak bőven hadviselt nők, tábornok is, de a védelmi minisztériumban Sheila Widnall fut be elsőként csúcskarriert. A repülőmérnök végzettségű asszony Bill Clinton elnöksége alatt, a 90-es években felügyelte az amerikai légierőt. Meglehet: az amerikai tábornokoknak kell még egy kis felkészülési idő ahhoz, hogy a Pentagonban üdvözölhessék első női topfőnöküket. Pár éve Barbara Boxer kaliforniai szenátornő kénytelen volt rápirítani egy kongresszusi meghallgatáson Michael Walsh dandártábornokra, aki folyamatosan „asszonyom”-ozta. – Mi lenne, ha szenátornak szólítana, elvégre keményen megdolgoztam érte?! Köszönöm – vágott vissza a csak termetre apró, egyébként kőkemény asszony.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.