– Ciprasznak két problémával is szembe kell néznie: a megválasztása érdekében tett ígéretekkel és a saját pártján belüli ellenállással. Ezért igyekszik úgy tenni, mint aki keményen tárgyal – mondta lapunknak Jorgosz Cogopulosz politikai elemző. A baloldali Sziriza pártot vezető kormányfő azzal kampányolt, hogy felszámolja a megszorító intézkedéseket, és az EU/IMF-párosnak sem enged majd. Ezeket az ígéreteket a Sziriza balszárnya most kíméletlenül számon kéri, és a kormánypárton belüli vita azt is kétségessé teszi, hogy az athéni parlament rábólint-e bármilyen reformegyezségre.
Véletlen egybeesésnek vagy üzenetnek is tekinthető, hogy – a sorsdöntőnek kikiáltott luxemburgi tanácskozással egy időben – Ciprasz Szentpétervárra utazott egy gazdasági fórumra, pénteken pedig Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozik. Hónapok óta tartja magát a szóbeszéd, hogy Görögország Moszkvától kérhet pénzügyi segítséget, bár ezt ismét cáfolta a Reuters hírügynökségnek nyilatkozó orosz pénzügyminiszter-helyettes: Athén hivatalosan nem kért pénzt.
Egyre szigorúbb kijelentéseket tesznek az európai vezetők, arra figyelmeztetve a görögöket: ha nem fogadják el a nemzetközi hitelezők reformjavaslatait, nem kapják meg a mentőprogram utolsó (7,2 milliárd eurós) részletét. Emiatt pedig nemcsak államcsőd fenyegeti őket, hanem az euróövezetből is jó eséllyel ki kell lépniük. – Politikai játék az egész. A kommunikáció szintjén mindkét fél győzni akar – intett óvatosságra Cogopulosz. Szerinte végül megszületik a megállapodás, de Görögországnak kemény feltételeket kell elfogadnia. A Grexitnek elkeresztelt forgatókönyvet, az eurózóna elhagyását az elemző kizártnak nevezte, igen egyszerű okból: „mert senki sem akarja".
|
Athén központjában, a parlament előtti Szintagma téren a megállapodásért tüntettek Maxim Shemetov / Reuters |
Bárhogy alakuljon is az Athén és az EU közötti alkudozás, a görög lakosság nem túl bizakodó. Az elmúlt három napban körülbelül kétmilliárd eurónyi megtakarítást kivettek a bankokból, és a pénzkimenekítés üteme érezhetően felgyorsult, miután a hétvégén kudarcba fulladtak a tárgyalások a görög kormány és a hitelezők között. Igaz, a polgárok már előtte is naponta két-háromszáz millió euróval apasztották a betétállományt.
„Görögország Európához tartozik!" mottóval szerveztek csütörtökre Európa-párti felvonulást a Facebookon, ahol délutánig már közel 13 ezer lájkot kapott a rendezvény. Szerdán még a megszorítások és a hitelezők ellen, a Ciprasz-kormány mellett tüntettek Athénban. Angela Merkel kancellár a berlini parlamentben – nem sokkal az uniós pénzügyminiszteri találkozó előtt – arról beszélt: Németország mindent elkövet, hogy Görögországot az euróövezetben tartsa.