Sokan a tengerpartokon, parkokban, kempingekben és a népszerű üdülőhelyek közelében ütöttek tábort, ahonnan a turisták nyugalma érdekében igyekeznek mihamarabb eltávolítani az embereket. A stadionban összeterelt tömeg is az ellen lázadt fel, hogy bár gyors ügyintézést ígértek nekik, valójában csupán bezsúfolták őket egy elzárt helyre. A létesítményben mintegy 1500 embert zsúfoltak össze, sokan rosszul lettek várakozás közben, a türelmetlen emberek tolakodni, lökdösődni kezdtek, így verekedés tört ki. Amikor a szolgálatban lévő maroknyi rendőr beavatkozott, sokan pánikszerűen menekülni kezdtek.
A helyi hatóságok számára egyre kezelhetetlenebb a helyzet. Kedd reggel több száz menekült blokkolja a sziget fővárosának legfontosabb tengerparti útvonalát. Az ülősztrájkba kezdő emberek azt skandálták: „Papírokat akarunk, enni akarunk!”
|
Fotó: Yannis Behrakis / Reuters |
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök a múlt héten azt mondta, a menekültügyi krízis kezelése meghaladja az amúgy is válságban lévő ország lehetőségeit, ezért felszólította az Európai Uniót, hogy nyújtson segítséget. Az athéni kormány egyébként még februárban lezárta a legnagyobb athéni fogolytábort, így a migránsok feltartóztathatatlan tömegei közterületeken szállnak meg. Ciprasz kormánya megígérte, hogy létrehoz új központot Athénban, ahol a bevándorlók szabadon jöhetnek-mehetnek, illetve hagyták, hogy addig is sátrakat verjenek fel a város parkjaiban.
Az ENSZ menekültügyi hivatala szerint az év eleje óta 124 ezer menekült és bevándorló érkezett Görögországba. Ez megdöbbentően magas, 750 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A görög rendőrség hétfői közlése szerint viszont meghaladja a 156 ezret is azoknak a száma, akiket idén január és július között illegális határátlépés vagy annak kísérlete miatt letartóztattak. Összehasonlításképp, 2014 azonos időszakában csak valamivel több, mint 32 ezer letartóztatás történt. A menekülthullám egyre nő. Hétről hétre több embert kell kimenteni a tengerből is.
A migránsok Törökországból csónakkal érkeznek, és a szigetek közül legtöbben Leszboszon érnek partot. Leszbosz és Kosz között a görög parti őrség jelentése szerint hétfő reggelre 24 óra leforgása alatt 329 menekültet mentettek ki a tengerből, de ennél jóval többen lehetnek azok, akik különösebb gond nélkül értek partot valahol, és a szigetek fővárosai felé vették az irányt, hogy regisztráltassák magukat. Csak Koszon 150-en értek partot hétfőn kora reggel. A menekültek a helyi beszámolók szerint örömujjongásban törtek ki, amikor kiköthettek, és sokan zokogtak a boldogságtól és a megkönnyebbüléstől.
|
Fotó: Yannis Behrakis / Reuters |
Mukhtar, egy szomáli férfi, aki Leszboszon ért partot ugyanezen a reggelen, azt mondta, Norvégiába akar menni, mert ott élnek családtagjai. „Nem láttam a családomat már 20 éve” – nyilatkozta. A férfi azt is elmesélte, hogy a tenger nagyon veszélyes volt, és őket három alkalommal is elkapták, mire a negyedik kísérletre sikerült átszelniük az Égei-tengert.
Az út egyébként nemcsak veszélyes, de drága is. Csak a Törökországból Leszboszra tartó útért elkérnek 500 dollárt (kb. 140 ezer forint) – mondta el az Afganisztánból induló Sajid.
Több tízezren érkeznek a háború sújtotta Afganisztánból és Szíriából. A júliusban érkező 50 ezer ember 70 százaléka volt szír. Útjuk a görög szárazföldön át a gazdagabb európai országokba vezet a Balkánon át, de sokan Olaszországba szeretnének átjutni kompon vagy hajón, és onnan elérni a Nyugatot.