Össztűz a menekültkvótákra
Nincs egyedül Orbán Viktor, amikor az Európai Bizottság menekültügyi tervét támadja. Mostanra legalább tíz EU-tagállam tiltakozik a brüsszeli javaslat ellen, amelyet így vagy felvizeznek, vagy – rosszabb esetben – fiókba süllyesztenek.
„Szó sem lehet menekültkvótákról” – közölte Francois Hollande francia elnök, amikor a héten Berlinben tárgyalt Angela Merkel német kancellárral. Ezzel csatlakozott Manuel Valls kormányfőhöz, aki a párizsi Nemzetgyűlésben „erkölcsi és etikai hibának” minősítette az Európai Bizottság tervét. Merkel jóval óvatosabban fogalmazott, szerinte sok kérdésen tovább kell gondolkodni.
|
Több száz mianmari (burmai) rohingya és bangladesi menekült tart az indonéz partok felé a segítségükre siető hajókon és csónakokon. A migránsok ivóvíz és élelem nélkül, közel egy hétig sodródtak a thai partok közelében, mígnem Malajzia és Indonézia vezetői szerdán megállapodtak, hogy ideiglenes menedéket nyújtanak hétezer menekültnek. Thaiföld szintén bejelentette, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben a parti őrség nem fordítja vissza a tengeren érkező menekülteket Syifa/Anta / Reuters |
Ha megnézzük a francia ódzkodás okait, máris könnyebb megérteni a többi protestáló tagországot. Franciaországban (is) idegenkednek attól, hogy az EU mondja meg, mit csináljanak – másrészt a baloldali párizsi kormánynak (is) egyre erősebb bevándorlásellenes, szélsőjobboldali párttal, a Nemzeti Fronttal kell megküzdenie. Hasonló okokból mondott nemet a nemzeti önállóságért aggódó Nagy-Britannia, ahol az újraválasztott David Cameron miniszterelnöknek a populista Függetlenségi Párt (UKIP) „üzeneteit” szintén figyelembe kell vennie.
|
Egy Rohingya menekült, Adula Gawni a fiáról, Marmot Ismairól készült fotóval, akit embercsempészek tartanak fogva Mianmarban. Ismai 4 hónapja indult útnak Malajziába, majd 40 nap múlva azzal hívta fel a szüleit, hogy elrabolták és csak jelentős váltságdíj fejében engedik szabadon Soe Zeya Tun / Reuters |
Jelen van a szélsőjobboldal, a bevándorlásellenesség és szuverenitás féltése Magyarországon is, itt Orbán Viktor nemes egyszerűséggel őrültségnek titulálta a brüsszeli javaslatot. Igaz, a többi visegrádi ország sem lelkesedik érte, és bár a szolidaritás elvét pártolják, a kötelező kvóták helyett inkább az önkéntes tehermegosztást szorgalmazzák. Ewa Kopacz lengyel kormányfő úgy fogalmazott: „Nem azt mondom, hogy nem látjuk szívesen a migránsokat, de más európai kollégákhoz hasonlóan az önkéntes döntéseket részesítem előnyben.”
|
Menekülteket szállított, de ma már üresen hánykolódik az óceánban egy „szellemhajó” Indonézia partjainál Beawiharta / Reuters |
Bíráló megjegyzést tett José Manuel García-Margallo spanyol külügyminiszter is, azzal érvelve, hogy az ibériai ország kész megadni a szükséges támogatást, ám ennek „arányosnak, igazságosnak és reálisnak” kell lennie. A konzervatív politikus szerint a brüsszeli testület által alkalmazott követelményekre ezek a jelzők nem illenek.
|
Rohingya muszlimok Thaiföldre akartak menekülni embercsempészek segítségével, de hajójukat visszafordították, s egy mianmari menekülttáborban kötöttek ki Soe Zeya Tun / Reuters |
Nehezíti a helyzetet, hogy a politikai vitákban keveredik az Európai Bizottság két javaslata, az áttelepítési és az áthelyezési program (országkvóták csak az elsőnél vannak, noha a kvóta szót a bizottság le sem írta). A szóhasználat végképp félreviszi a vitát, hiszen a brüsszeli terv csak menedékkérőkről és menekültekről beszél, nem pedig bevándorlókról. Az EUobserver hírportál idéz egy bizottsági szóvivőt, aki azt mondta újságíróknak: „Kommunikációs problémánk van, és önök talán tudnak segíteni.”
ÁTTELEPÍTÉSI PROGRAM
2015-ben és 2016-ban összesen 20 ezer, az EU-n kívüli menekülttáborokban várakozó menekültön osztozna huszonnyolc tagállam, országkvóták alapján. Ezeket a GDP, a lakosság, a munkanélküliség és az eddig befogadott menekültek száma alapján határozzák meg. Magyarországra 307 menekült jutna (1,53 százalék).
ÁTHELYEZÉSI PROGRAM
Ha nagyobb menekülthullám alakul ki az Európai Unió külső határain (például a szíriai polgárháború miatt), a tagállamok – előre meghatározott százalékos arányban – elosztanák maguk között a védelemre szoruló menekülteket. Magyarországnak a menekültek 1,79 százalékát kellene ideiglenesen befogadnia.