Elsősorban az értelmiségiek egykori reményei szerint, az unió olyan szélárnyékos kikötőnek bizonyulhat, ahol a kommunista rezsim rombolása után a közép-európai kis nemzetek visszatérhetnek kulturális gyökereikhez.
A hiszékenyek és a tájékozatlanok dőlnek be leginkább a populisták agymosásának, és elhiszik, hogy minden gondjuk oka az unió
Őket is csalódás érte, hiszen fokozatosan rádöbbentek, hogy az európai integráció leginkább gazdasági, politikai és adminisztratív célokat követ, a közös szellemi értékek felkarolása és érvényesítése leggyakrabban a lózungok szintjére süllyed. Különösen az elhúzódó gazdasági krízis idején, amikor az EU a gazdasági tűzoltással foglalkozik, és keresi a kilábalás lehetőségeit.
Ráadásul ordas téveszmék törnek fel, és szorítják háttérbe az összefogásról szövögetett álmokat – mutat rá a neves szakember.
Éppen e két réteg közül került ki a cseh euroszkeptikusok többsége. A hiszékenyek és a tájékozatlanok dőlnek be leginkább a populisták agymosásának, és elhiszik, hogy minden gondjuk oka az unió, ahogy a gyakran már eurofóbnak minősített Václav Klaus minden lehetséges alkalommal szajkózza ma is.
Miroslav Sevcík, a prágai Közgazdaság-tudományi Egyetem Nemzetgazdasági Karának jelenlegi dékánja pedig úgy véli, hogy Brüsszelben nem a szabad európai nemzetek szövetségének fundamentumait építik, hanem félmillió politikus, hivatalnok, lobbista és újságíró „eurokrácia” kialakításán mesterkedik; immár beépültek az európai struktúrákba, és döntő szavuk van ezek költségvetésének elfogadásában és elköltésében.
Az egyetemi tanár szerint a cseh nemzet szuverenitását és jövőjét veszélyeztetik az Európai Egyesült Államok téveszméjével, ezért hazájának mielőbb rá kellene csapni az ajtót a brüsszeli urakra, habár belátható időn belül az unió úgyis becsődöl – érvel az egyik legismertebb prágai euroszkeptikus.
Budapesten Prágáért
Ez a társaság többször is kinyilvánította, hogy nagy érdeklődéssel és rokonszenvvel figyeli Orbán Viktor csatáját Brüsszel állítólagos gyarmatosító törekvései és kettős mércéje ellen.
– Budapesten Prága függetlenségéért is küzdenek – szögezte le az EU jövőjéről rendezett vitafórumon Petr Mach, a parlamenten kívüli Szabad Polgárok Pártjának (SSO) elnöke.
Ivo Slosarcík, a Károly Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének igazgatója a legtöbb cseh szakértőhöz hasonlóan azt hangoztatja, hogy a cseh euroszkepticizmus figyelmeztető jel a politikusok számára, de sem odahaza, sem pedig az unióban nem jelentenek akkora kockázatot, mint a nagy-britanniai vagy hollandiai eszmetársaik, különösen az EP-választások előtt.
|
Václav Klausnak öltözött férfi Prágában, az előző elnök tavaly márciusi búcsúztatóján David W. Cerny / Reuters |
A tavaly őszi előre hozott választásokon az unióval szemben álló politikai csoportokat egyesítő Fel a Fejjel ( Hlavu vzhuru) mozgalom csupán a szavazatok 0,42 százalékát szerezte meg. A nyugdíjas europesszimisták többsége inkább az ország NATO- tagságát rendíthetetlenül ostorozó Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjára (KSCM) voksolt, amely jelenleg a harmadik legerősebb politikai erő az országban.
Növekszik azoknak a borúlátó fiataloknak a száma, akik elsősorban az unió elburjánzott bürokráciáját, csigalassú döntéseit bírálják. Nem értelmetlen korlátozásokat várnak az EU-tól, hanem minél sokrétűbb lehetőségek megteremtését, egyéni képességeik kibontakoztatása, főleg új munkahelyek teremtése érdekében. Ha orvosolják jogos kifogásaikat, akkor csökkenhet a cseh europesszimisták tábora.