|
Obama Brüsszelben Francois Lenoir / Reuters |
Az amerikai elnök ugyanakkor arra is figyelmeztette az európaiakat, nem ártana átgondolniuk, milyen saját forrásaik lehetnek még, utalva a palagáz felhasználására, amelytől a legtöbb uniós tagállam környezetvédelmi okok miatt ódzkodik, Amerikában viszont óriási sikernek bizonyult.
– Nincs ideális, olcsó energiaforrás. Mindegyiknek van árnyoldala – figyelmeztetett Obama, aki első alkalommal látogatott el Brüsszelbe és az uniós intézményekbe. Júniusban visszatér a G7 találkozójára, amit Szocsi helyett a belga fővárosban tartanak meg Oroszország kizárásával.
Obama ugyanakkor azt is közölte a sajtótájékoztatón, hogy könnyebb lenne az exportengedélyek kiadása, ha már érvényben lenne az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi egyezmény, amelyről szintén szó volt a tárgyalásokon.
Van Rompuy az egyezménnyel kapcsolatban kijelentette: szorosabb gazdasági kapcsolatok kialakítása egyben politikai üzenet is. Egyébként EP-képviselők és civil szervezetek is gyanakodva figyelik a tárgyalásokat, és általános félelem az, hogy az egészségügyi, illetve fogyasztóvédelmi szabályok fellazulnak az amerikai nyomás eredményeképp.
Obama az erre vonatkozó újságírói kérdésre úgy felelt, egész életében a magasabb szintű fogyasztóvédelemért és környezetvédelemért küzdött, nem fog olyan megállapodást aláírni, amely aláássa ezt.
A gyanakvóknak azt üzente, várják meg a megállapodás szövegét. Azt is közölte, biztosítani kell, hogy a megállapodásból nemcsak az elitek, hanem a kis-, és középvállalkozók is jól jönnek ki.
Az ukrajnai helyzetről szólva Obama elmondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök és a körei elszámolták magukat, amikor azt hitték a világ nem figyel, és éket üthetnek az Egyesült Államok és az EU közé. A G7-re, a NATO-ra és az EU-ra utalva, közölte, hogy Oroszország egyedül maradt. Ettől függetlenül szerinte még van tere a diplomáciának, de ha Moszkva tovább folytatja a megkezdett utat, a szankciók elmélyülnek.
Az ukrajnai helyzet arra emlékeztet minket, hogy a szabadságunk nincs ingyen – mondta Obama a NATO-ról szólva, hangsúlyozva, hogy mindenkinek szerepet kell vállalnia az atlanti szövetségben, és bírálva a csökkenő védelmi kiadásokat. Egy újságírói kérdésre úgy válaszolt, Grúzia és Ukrajna NATO-tagsága egyelőre nincs napirenden. Obama egyébként szerda délután találkozik Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral.
Az amerikai elnök emlékeztetett, Oroszországgal szemben már így is a legkomolyabb szankciók vannak érvényben a hidegháború vége óta. Kisebb nevetéshullám fogadta viszont a sajtóteremben Van Rompuy kijelentését, amely az Oroszországgal szembeni szankciók nem büntetések, hanem diplomáciai eszközök.
Van Rompuy a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy a találkozón felvetették az amerikai hírszerzés lehallgatási gyakorlata miatti európai aggodalmakat. Obama azonban sem a lehallgatásokra, sem az adatvédelmi aggodalmakra nem reagált.
Az amerikai elnök Brüsszelből Rómába utazik, ahol Ferenc pápával és Olaszország új miniszterelnökével, Matteo Renzivel találkozik. Később Szaúd-Arábiába repül tovább.
Nincs hidegháború
Ez nem egy újabb hidegháború kezdete – szögezte le Barack Obama szerda este a brüsszeli Szépművészeti Múzeumban tartott beszédében, hozzátéve, hogy ezúttal Oroszország nem vezeti országok csoportját, s nem egy ideológiát képvisel. Az amerikai elnök közölte, a NATO nem keresi a konfliktust Oroszországgal, de megvédi a tagjait. Azt is közölte, az Egyesült Államoknak és Európának nem érdeke Ukrajnát irányítani. Obama azonban azt is elmondta, Oroszországot nem fogják katonai erővel kipenderíteni a Krímről, hanem további nyomást gyakorolnak Moszkvára, nyitva hagyva az ajtót a diplomáciai megoldásnak. Leszögezte, a világnak érdekében áll egy erős és felelős Oroszország. Az amerikai elnök arra is figyelmeztette a kétezer meghívottat, ne vegyék félvállról azt a békét és jólétet, amit Európában sikerült megteremteni. Mint mondta, a hidegháborút végül is a gondolatok erejével, a szabadság ideájával sikerült megnyerni. Közölte, a gondolatok versengése tovább folytatódik, s ez Ukrajnában érhető tetten.