Még nem született meg az európai Bill Gates, az európaiak nem adakoznak annyit, mint az amerikaiak, de az öreg kontinensen is terjednek az adománygyűjtés új formái. Sorra alakulnak a közhasznú alapítványok, amelyek rengeteg pénzt költenek jótékony célokra.
A Studio Brussel nevű flamand rádióállomás immár tíz éve szervezi és népszerűsíti a Music for Life (Zene az életért) nevű jótékonysági akcióhetet Belgium holland nyelvű tartományában. A karácsony előtti hétre időzített eseménysorozat idei fő attrakciója a jótékonysági futás, a Warmathon, amelyben Flandria öt tartományi fővárosa küzd meg az első helyért: az győz közülük, amelyiknek a lakói a legtöbb kilométert teszik meg adott idő alatt, és ahol a legtöbb nevezési díjat szedik be. A Music for Life tavalyi bevétele közel 2,73 millió euró volt.
Belgiumban évente 600 millió euró gyűlik össze jótékony célokra, annyi, mintha minden lakos 50 eurót adományozna. Az Európai Unió két legnagyvonalúbb tagállamában, az Egyesült Királyságban és Hollandiában ez az összeg fejenként 150, illetve 90 euró. A World Giving Index, vagyis a világ országait az önzetlen segítségnyújtás, az adományozási hajlandóság és az önkéntes munka alapján rangsoroló lista első húsz helyén öt uniós tagállamot találni: a két fentebb említett országon kívül Írországot, Máltát és Németországot. Belgium csak a 48. a sorban, míg Magyarország a 124. a 145-ös listán. (A kimutatás még az európai menekültválság előtt készült.)