Az Egyesült Államok diplomáciából leszerepelt leendő misszióvezetőjét, Colleen Bell televíziós producert a Washington Post vette elő egy gyors fricska kedvéért. A Fehér Ház számára kezd kényelmetlen lenni, hogy egy szenátusi harc miatt több mint 30 nagykövet kinevezése késik.
Az amerikai lap publicistáját, Al Kament az érdekli, mi történt az Egyesült Államoknak azoknak a nagykövetjelöltjeivel – Bell mellett a norvég, az izlandi misszióvezetői szék várományosával –, akiket még januárban hallgatott meg paródiába fulladó párbeszédek közepette az amerikai szenátus külügyi bizottsága. A Barack Obama elnök vezette demokrata adminisztrációt több bírálat is érte, amiért hálából nagyköveti tisztségeket osztogat olyanoknak, akik pénzadományokkal szálltak be a Demokrata Párt valamelyik kampányába. Politikai kinevezésekről van szó, amelyekhez a meghallgatások tanúsága szerint többnyire el sem várják a jelöltektől a diplomáciai felkészültséget.
Bell januárban a szenátus külügyi bizottsága előtt. Magyarországra 1994 óta csak politikai kinevezett jön Pogár Demeter / MTI |
Ez kiderült – emlékeztet Kamen – a Gazdagok és szépek című televíziós sorozatról ismert Bell esetében is. Ő a januári meghallgatáson a diplomáciai sallangokon túl nem tudott válaszolni John McCain republikánus szenátor kérdésére, hogy mit csinálna másképpen, mint az elődje, és arra sem, hogy melyek az Egyesült Államok stratégiai érdekei Magyarországon. (Nagyszerű válasz – nyugtázta gúnytól csepegő hangon McCain, amikor Bellnek a második nekifutásra is csak biztonsági együttműködésről és az emberi jogokért történő fellépésről szóló frázisokat sikerült kipréselnie magából.) De leszerepelt a Long Island-i hotelmenedzser, George Tsunis is, aki bár Norvégiába menne, januárban még a skandináv ország államformáját sem találta el. McCain egyik kérdésére Tsunis norvég elnökről beszélt, noha ilyen személy nem létezik. Norvégia alkotmányos monarchia.