Óriási tiltakozás indult a nők életét korlátok közé szorító gyámsági rendszer ellen Szaúd-Arábiában. A mindennapokról egy aktivista mesélt lapunknak.
Alyami is aláírta a petíciót, amely a rendszer részleges megszüntetését követeli |
Szaúdi mércével nézve Tamador Alyami roppant szerencsésnek számít, hiszen a férje írásos engedélyt adott arra, hogy angol irodalmat és nemzetközi kapcsolatokat tanuljon az egyetemen. Azt sem kifogásolta, hogy publikálja írásait. A Vörös-tenger partjainál fekvő Dzsiddában élő nőjogi aktivista „kiváltságos" helyzete ellenére elutasítja a szaúdi nőket sújtó gyámsági rendszert, amely ellen a napokban indult újabb tiltakozási hullám.
– Az itteni törvények szerint egy nő a haláláig kiskorúnak számít. Bármit is akar csinálni, a férfi gyámja hozzájárulása nélkül nem tehet semmit. Hivatalos papírt kell bemutatnia, ha tanulni vagy dolgozni szeretne, sőt még műtétet sem hajtanak végre rajta a gyám által aláírt dokumentum nélkül. Akármilyen nyitott is a férjem, megalázó, hogy bármit teszek, engedélyt kell kérnem tőle. Felnőtt nő vagyok! Egy 37 éves, kétgyermekes anya. Egyenrangú vagyok a férjemmel, miért kellene engedélyt kérnem bármihez? – fakadt ki a Népszabadságnak Alyami. Tapasztalatai szerint az öböl menti királyságban a férfiak gyakran visszaélnek a hatalmukkal. Bosszúból nem adják a hozzájárulásukat semmihez, megbénítva ezzel feleségeik, lányaik és nőrokonaik életét.