Az Egyesült Államokban
1,4 millióra becsülik a bandatagok számát,
ennek mindössze 2,5 százaléka a motorosbandák aránya. Az FBI-nak a bandákat feltérképező legfrissebb jelentése (National Gang Report) szerint a tíz legveszélyesebb vagy legproblémásabb csoport listáján a törvényen kívüli motoros bandák (angolul OMGs – outlaw motorcycle gangs) megelőzik az utcai bandákat és a börtönbandákat is.
„A wacóihoz hasonló esetek mindennaposak. Talán nem ilyen mértékben, de ezek a fickók folyton harcolnak egymással. Komoly fenyegetést jelentenek, különösen azért, mert néhány csoport elkezdett betolakodni a másik területére.”
Egy másik, a lapnak nyilatkozó, több mint öt éve kizárólag a motorosbandákkal foglalkozó szövetségi bűnüldöző tiszt osztja Dobyns véleményét. „Nem a tagok száma, hanem az általuk elkövetett bűncselekmények jellege miatt veszélyesek.”
Az Államokban működő több mint 3000 motoros bandából a szövetségi hatóságok a Pokol Angyalait, a Pogányokat, a Törvényen Kívülieket, a Vas Lovasokat és a Banditákat tekinti a legveszélyesebbnek. (Utóbbiak a vasárnapi eseményekben érintett három banda egyike.)
Ezek a bandák egyre jobban kiterjesztik a tevékenységüket. Míg korábban főleg drogokkal, lőfegyverekkel és zsarolással foglalkoztak, az utóbbi időben belefolytak az emberkereskedelembe, prostitúcióba, sőt, az olyan fehérgalléros bűncselekményekbe is, mint a pénzmosás.
„Korábban a motorosbandák maguk készítették a saját kábítószerüket, de rájöttek, hogy a kartellek áruja jobb minőségű, hiszen ők ebből élnek” – magyarázza Dobyn. „A Pokol Angyalai vagy a Mongolok mexikói drogkartellekkel társulnak, és segítenek nekik az áru terítésében, vagy a csempészeket védik. A börtönbandák, mint az Árja Testvériség már régóta ezt csinálják.”
A motorosok terítési hálózata évtizedek óta jól működik, és a kartellek ezt értékelik és használják. „A droggal kapcsolatos üzletek kulcsa mindig a terület. Ennek a birtoklásáért folyik a harc. Texas nagyon értékes állam a mexikói határsáv miatt.”
A szövetségi hatóságok ezeknek a csoportoknak egy részét a „törvényen kívüli motoros bandák” kategóriába sorolják, ami lehetővé teszi számukra, hogy agresszívebb taktikát alkalmazzanak velük szemben. – A legfontosabb az úgynevezett RICO törvény, ami lényegében lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy a motorosokat úgy tekintsék, mintha a maffia vagy más bűnszervezet tagjai lennének – magyarázza Richard Gaxiola ügyvéd, aki a Pokol Angyalainak több tagját is képviselte már.
– Ennek alapján a tagot a szervezet bármely más tagja által elkövetett cselekményért felelősségre vonhatják.
2012 decemberében a RICO törvényt használták a szövetségi hatóságok, hogy a Lélek Kerekei motoros banda hét tagját bíróság elé állítsák emberölésért, emberölésre irányuló előkészületért és más szervezett bűnözéssel összefüggő bűncselekményekért. Ugyanebben az évben a Pokol Angyalai dél-karolinai szervezetének 19 tagja ellen emeltek vádat a kábítószerrel és fegyverekkel kapcsolatos szabályok megszegése miatt.
A wacói helyi bűnüldöző szervek a vasárnapi lövöldözést
az egyik leghátborzongatóbb bűnügyi helyszínként jellemezték, amellyel valaha is találkoztak.
Több mint 170 motorost vettek őrizetbe a lövöldözéssel kapcsolatban. A hatóságok szerint a bandaháború folytatódni fog.
„Ezek a fickók harcolnak a bőrszín, a terület és a pénz miatt. Ez a vallásuk” – mondja Dobyns – „A végsőkig küzdeni fognak, és nem törődnek vele, ki kerül az útjukba.”