A magyarországi befektetéseket megalapozó, új stratégiát hozott nyilvánosságra az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A terv értelmében a következő négy év prioritásai a bankszektor ellenálló képességének és hitelezési készségének erősítése, az energiaellátás biztonságának javítása, a versenyképesség növelése, és a bizonyos területeken, például a városi és a városok közötti közlekedésben érzékelhető hiányosságok orvoslása.
A bank eddig 171 magyarországi projektben vett részt, összesen 2,7 milliárd eurót fektetett be. Nem titkolja viszont, hogy sem a befektetések, sem a politikai dialógus szempontjából nem tudta teljesen megvalósítani a céljait. Az elmúlt évek tanulságai között említik a kiszámíthatatlan politikai és adóintézkedéseket, a bizonytalan szabályozást, a kormány fokozódó beavatkozását a reálgazdaságba, főként azzal, hogy a piacot torzító kedvezményes hitelezési struktúrákkal vásárolt fel bankokat, közüzemeket.
Épül a csernobili védőburok. Beszállt az EBRD is Gleb Garanich / Reuters |
Az új magyarországi stratégiát megalapításának 25. évfordulójával egy időben tette közzé a pénzintézet. Az EBRD 36 országban működik, és egyebek között a három évtizede felrobbant csernobili atomerőmű borításához készülő acélhangár építéséhez is adott pénzt. A bankot Nyugat-Európa és nemzetközi szervezetek kezdeményezésére 1991. április 15-én hozták létre, hogy a rendszerváltás nyomán segítse a kelet-közép-európai országok átalakulását.