India külügyminisztere azt mondta, egy fiatal indiai nő is meghalt, Hagiuda Koicsi helyettes japán kormányzati szóvivő pedig korábban azt mondta, hét japán állampolgár is bent volt a kávézóban, de még nem sikerült velük felvenni a kapcsolatot.
Hat támadót lelőttek, egyet élve elfogtak és letartóztattak. A dakkai kormány szóvivője azt közölte, hogy a támadást az Iszlám Állam követte el. Hogy pontosan hány támadó volt, nem tudni, ahogy azt sem, hogy a kávézó volt-e az eredeti célpont.
Sheikh Hasina bangladesi miniszterelnök „rendkívül szörnyű cselekménynek" nevezte a támadást, melyet éppen akkor indítottak, amikor a muszlim családok is közös étkezéshez kezdtek gyülekezni. A ramadán idején a hívőknek napközben tilos enni és inni, a böjtöt csak naplemente után szabad megtörni. Ilyenkor a családok összegyűlnek és közösen megvacsoráznak. Hasina egy televízós nyilatkozatában azt mondta: Milyen muzulmánok ezek az emberek? Ezeknek nincs semmilyen vallása. Kormányom eltökélt szándéka, hogy felszámolja a terrorizmust és a militarizmust Bangladesben."
A szemtanúk elmondása alapján a fegyveresek Allahu Akbar (Allah a legnagyobb) kiáltással nyitottak tüzet helyi idő szerint nyolc óra magasságában. Az összecsapás során két rendőr életét vesztette és harminc megsérült.
A túlélők beszámolói szerint a túszejtők megkínozták azokat, akik nem tudtak idézni a Koránból és csak azoknak adtak enni, akik bangladesi polgárok.
A rendőrség és hadsereg hatalmas erőkkel, 100 fegyveressel és harci járművekkel vonult fel a helyszínre. A sikertelen túsztárgyalási és szabadítási kísérletek egész éjjel tartottak a 35 fogoly életének védelme érdekében, de a hajnali ostrom után a védelmi erők csak 13 embert tudtak élve kihozni az épületből.
Tuhin Mohammad Masud, a gyorsreagálású zászlóalj parancsnoka az AP hírügynökségnek azt nyilatkozta, a támadók nem válaszoltak, amikor tárgyalni akartak velük, így nem világos, hogy voltak-e egyáltalán követeléseik.
A merész támadás időpontja, helye és célja egyértelmű üzenet volt. A fegyveresek az Eid al-Fitr nevű vallási fesztivált megelőző utolsó előtti hétvégén csaptak le Dakka legbiztonságosabbnak tartott kerületében, egy olyan étteremben, mely a közeli kormányzati és nagykövetségi épületek miatt igen népszerű a külföldiek és a jómódú középosztálybeli helyiek körében.
Gulshanban a biztonsági ellenőrzéseket az után szigorították meg, hogy 2015-ben meggyilkoltak egy olasz segélyszervezeti munkást.
Az elmúlt három évben Bangladesben több mint 40 embert (köztük írókat, bloggereket, tudósokat, aktivistákat, segélymunkásokat és nem muszlim vallásúakat) öltek meg iszlám szélsőségesek, de a kormány eddig mindig visszautasította, hogy az Iszlám Állam szervezetei jelen lennének az országban. Az eddigi gyilkosságok egyéni, elszigetelt akcióknak tűntek, de a pénteki vérengzés egy jól megszervezett és koordinált akció volt – írja a BBC.