A hatóságok becslései szerint 2000–2010 között négyezren használták ezt az útvonalat, ám Obando tapasztalatai szerint idén már jóval kétezer fölött jár a számuk. Többségük Kongóból, Maliból, Angolából és Szenegálból származik, de szép számmal akadnak magukat afrikaiaknak kiadó haitiek is.
– Az elmúlt időszakban komoly növekedést tapasztaltunk.
Napi száz fő érkezik a szomszédos Panamából ide, Costa Ricába – számolt be a Népszabadságnak telefonon Obando, aki úgy véli: mintegy kétezren rekedtek a közép-amerikai országban, mivel nem tudnak továbbhaladni északra. Nicaragua több mint fél éve zárta le Costa Ricával közös határszakaszát, amikor több tízezer, az Egyesült Államokba tartó kubai akart belépni az országba. A kubaiak helyzete ugyan megoldódott, a határ zárva maradt.
A hatóságok legfeljebb egy hónapig tarthatják őrizetben illegális határátlépésért a menekülteket, utána szabadon kell engedniük őket. Obando és csapata általában ekkor látja el a rászorulókat: cukorbetegeket, terhes nőket és olyanokat, akik végtagtörést, valamint más sérülést szenvedtek.
– A többségük azt meséli, hogy a Sakálnak nevezett embercsempészek felteszik őket egy Brazíliába tartó teherhajóra Kongóban. Brazíliából gyalog mennek Kolumbiába. Ott motorcsónakra szállnak vagy átkelnek a hegyeken, északra, Panama felé.
Rettenetes az út, teli veszélyekkel. Sokan odavesznek
– mesélte Obando.
Sajtóbeszámolók szerint a tehetősebbek nem hajón szelik át az óceánt, hanem repülővel utaznak valamelyik laza vízumszabályokkal rendelkező latin-amerikai országba, például Ecuadorba. Akárhogy is érkeznek, Obando szerint a közeljövőben növekedni fog a számuk. Az afrikaiak mellett akadnak szép számmal afgánok, szírek, irániak és pakisztániak is. Azt mondják, sokan vannak úton, köztük rengeteg gyerek.
Papírok nélkül könnyebb
Nem várható, hogy Nicaragua megnyitja a határt, így a Costa Rica-i kormány szeretné mihamarabb visszaküldeni a menekülteket a származási országukba. Ez azonban lehetetlen, a menekültek többsége útközben elhagyja az iratait vagy megszabadul tőlük, hogy nehezebb legyen hazaküldeni őket. Egyelőre egy harmadik ország sem jelentkezett befogadóként.