A legnagyobb meglepetést a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alelnökének, Vladimír Chovannak a törlése jelentette, aki a befutónak számító, 6.helyen szerepelt. Állítólag azért lett kegyvesztett, mert titokban már a miniszteri posztok elosztásáról tárgyalt a Robert Fico vezette Smer-SD vezetőivel.
Van némi esély a kormányváltásra
A politikai elemzők hónapokon keresztül úgy vélték: a voksolások tétje csupán az, hogy a Robert Fico vezette, önmagát szocdemnek kikiáltó, valójában sokkal inkább populista Smer-SD ismét egyedül alakíthat-e kormányt, vagy pedig koalícióra kényszerül. Több pozsonyi politológus szerint a kampányharjában kipattant, a Smer-SD holdudvarához köthető korrupciógyanús ügyek miatt csökkent a jelenlegi kormánypárt támogatottsága, ezért halvány esély mutatkozik a kormányváltásra. Különösen akkor, ha a két éve néppártként alakult Háló (Siet) a vártnál jobban szerepel és Radoslav Procházka pártelnök megpróbálkozhatna jobbközép kormánykoalíció létrehozásával.
|
Figel bajusszal. Hátul a SMER-SD plakátja Robert Ficoval. Megvédené Szlovákiát David W Cerny / Reuters |
A dél-szlovákiai polgárokat az is érdekli, vajon a Magyar Közösség Pártja hat esztendei kimaradás után visszakerül-e a pozsonyi törvényhozásba. Szlovákiában a hatályos választási törvény szerint két héttel a voksolások előtt már tilos közölni a közvélemény-kutatások eredményeit, amit több neves szlovák politikus értelmetlen jogszabálynak tart, amely miatt sérül a polgároknak az információkhoz való alkotmányos joga.
Péntek estig az Országos Választási Bizottsághoz, valamint a rendőrséghez összesen 24 feljelentés érkezett. Nyolc esetben szavazatvásárlásra, továbbá a kampánycsend megsértésére hívták fel az illetékesek figyelmét. Akadtak olyan személyek is, akik az államnyelvet hiányolták magyar nemzetiségű képviselők óriásplakátjairól. Az MKP lejárató álüzenetek alapos gyanúja miatt fordult a révkomáromi rendőrséghez. Tibor Gaspar országos rendőrfőkapitány közölte, hogy kettő kivételével minden ügyben nyomoznak.
Nincs magyar összefogás
Idén sem kötött politikai szövetséget a Most-Híd és az MKP. Bugár Béla szerint csak a mostani voksolásokat követően mérik fel, létrejöttek-e a politikai és emberi feltételek az együttműködéshez, megszűntek-e a pártja elleni támadások, amelyek ezt a kampányt is gyakran jellemezték. Berényi József kifejtette: az általa vezetett párt ezúttal is nyitott volt az együttműködésre, amelyet a Híd utasított el, holott a szlovákiai magyarok társadalmi és kulturális szervezete, a Csemadok, valamint a több mint huszonöt civil szervezetet tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztala is a felvidéki magyarság összefogását szorgalmazta. Önállóan indul a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség is. Támogatóinak a száma néhány százra tehető.