Az Ark Futura a múlt hónapban gyűjtötte be szíriai vegyi fegyverekből - mustárgázból és ideggázokhoz szükséges alapanyagokból - álló szállítmányát a teljes készlet felszámolására irányuló nemzetközi erőfeszítések részeként. A készletet semlegesítik az amerikai hajón, majd a keletkező veszélyes hulladékot erre a célra kialakított tárolóhelyekre viszik. A semlegesítés során semmi nem kerül a környezetbe (a tengerbe vagy a levegőbe) a veszélyes anyagból - állítják amerikai tisztségviselők.
A szíriai rezsim azt követően egyezett bele készletének megsemmisítésébe, hogy az Egyesült Államok tavaly katonai beavatkozással fenyegette meg, nem utolsó sorban egy szarintámadás miatt, amelynek az amerikai kormány szerint 1400 halálos áldozata volt. A szíriai vegyi fegyverek leszerelése tavaly év végén kezdődött el, amikor az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) közös bizottságának ellenőrei megerősítették, hogy a katonai konfliktusban mérgező harcanyagokat vetettek be.
Sigrid Kaag, a közös bizottság vezetője hétfőn videokonferencián tájékoztatta az ENSZ Biztonsági Tanácsát a szíriai vegyi fegyverek leszerelésének folyamatáról. Közölte: a következő lépés annak kivizsgálása, hogy miért van különbség a Damaszkusz által deklarált vegyi fegyverek és a világszervezetek szakértői által az országban fellelt vegyi fegyverek mennyisége között. Ezenkívül meg kell semmisíteni a szíriai vegyifegyver-gyártó üzemeket - tette hozzá. Erről Mark Lyall Grant brit ENSZ-nagykövet számolt be a sajtónak.
Szarin ideggáz volt a szíriai felkelőktől lefoglalt, tavaly augusztusban megsemmisített tartályokban - állapította meg az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) közös bizottsága. Ez derült ki abból a levélből, amelyet Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár írt a Biztonsági Tanácsnak, és amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra.
A dokumentumban az szerepelt, hogy "a közös bizottság megállapította, a tartályok szarint tartalmaznak". A tartályok vizsgálatát idén június 14-én végezték el.
A szíriai vegyi fegyverek leszerelése tavaly év végén kezdődött el, amikor az ENSZ és az OPCW ellenőrei megerősítették, hogy a katonai konfliktus során mérgező harcanyagokat vetettek be. A legnagyobb, szarin ideggázzal végrehajtott támadást augusztus 21-én követték el a szíriai főváros, Damaszkusz külvárosában - írja a hirado.hu.