Diszkrimináció és elutasítás vár azokra a lányokra, akiknek sikerül megszabadulniuk a Boko Haram karmai közül. Az átélt borzalmak után legtöbb esetben a családjuk nem fogadja vissza őket. Szeretteik tartanak tőlük, gyanakvóak, rettegnek, hogy a nigériai szélsőséges iszlamista szervezetnek sikerült radikalizálnia őket.
Egy életre megbélyegzi a nőket és lányokat a Boko Haram: nem elég, hogy a fogságban töltött idő alatt nap mint nap erőszakot kell elszenvedniük, a szabadulásuk után sem lélegezhetnek fel. A legtöbb nőt, akinek valahogy sikerül megszöknie a szélsőséges szervezet táboraiból, családja gyanakvással, fenntartással kezeli – derül ki az International Alert nevű civil szervezet és a Unicef kedden nyilvánosságra hozott jelentéséből.
Különösen nehéz helyzetben vannak azok, akik nemi erőszak következtében estek teherbe. "Eleinte el akartam vetetni. Mindenhogy próbálkoztam, minden lehetséges módszert kipróbáltam, de nem sikerült" – idézi a riport az egyik nőt. Azt, hogy hogyan is próbálta elhajtani a magzatot, nem részletezte, azonban Nigériában illegális az abortusz. Egyedül abban az esetben engedélyezik a beavatkozást, ha az anya élete veszélyben van. Az egészségügyi rendszer azonban katasztrofális, sokan az alapvető ellátásokhoz sem férnek hozzá.
Márpedig a szélsőséges nézeteket valló fegyveresektől fogant gyermeket nem fogadja be a család. Az egyik törzsi vezető egyenesen úgy fogalmazott, ezek a babák "hiénák a kutyák között", akik "végeznek a körülöttük élő ártatlanokkal". Az egyik nő ezért inkább magára hagyta gyermekét szülés után, mert mint fogalmazott, az örökbe adás szóba sem jöhetett volna: ilyen gyerek senkinek sem kell. Úgy hiszik ugyanis, hogy az apa "rossz vére" a gyermeknek átadódik fogantatáskor, "egy kígyó gyereke nem más, mint kígyó" – idézik a sokat hangoztatott mondást a jelentésben.