Dempsey tábornok szerint az Egyesült Államoknak egyszerre kell szembenéznie tradicionális, más államok jelentette biztonsági kihívásokkal és a nem állami szinten működő, régiókon átívelő csoportokkal. Az ellenfelek ráadásul kihasználják a technológiai fejlődés nyújtotta előnyöket. Ezért az olyan csoportok elleni harcban, mint az IS, a technikai fölény már nem garantálja a győzelmet.
– Nagyobb rá az esély, hogy gyorsan megoldható konfliktusok helyett elnyújtott hadjáratokkal kell majd szembenéznünk
– véli a négycsillagos tábornok. A Defense News kiemeli, hogy a dokumentum tisztán katonai stratégia. Egyetlen szó sincs benne a politikai helyzetről, azaz a költségvetésről és a megszorításokról. A dokumentum Oroszországot, Iránt és Észak-Koreát emeli ki olyan országokként, amelyek fenyegetést jelentenek a békére. Kína is szóba kerül, de az ázsiai óriásról szóló szakasz azzal kezdődik, hogy Barack Obama elnök kormányzata támogatja Peking felemelkedését, és arra biztatja, „váljon partnerré a nagyobb nemzetközi biztonság érdekében”.
„Ezek közül egyik országról sem hisszük, hogy közvetlen katonai konfliktusra törekedne az Egyesült Államokkal vagy szövetségeseinkkel” – olvasható a dokumentumban. „Ám mindegyikük súlyos biztonsági kihívást jelent, és a nemzetközi közösség azon dolgozik, hogy ezeket közös politikával, üzenetekkel és együttes cselekvéssel kezelje.” Az amerikai katonai stratégia ezzel együtt élesen bírálja Kína területi igényeit és terjeszkedését (például a mesterséges szigetek építését) a Dél-kínai-tengeren.
|
Amerikai–lengyel hadgyakorlatra érkeznek Swidwinbe az USA hadseregének ejtőernyősei a Krím elcsatolása után Kacper Pempel / Reuters |
Peking lépéseit agresszívnek nevezi, és leszögezi, azok nem állnak összhangban a nemzetközi joggal. „Kína lépései növelik a feszültséget a térségben” – írja a Pentagon. A dokumentum ezen részére Hua Csun-jing, a kínai külügyminisztérium szóvivője úgy reagált, hogy az „alaptalan túlzás.” A Reuters szerint Peking „elégedetlenségét és ellenérzését” fejezte ki amiatt, hogy a Pentagon „irracionálisan” felnagyította a Kína által jelentett veszélyt. „Az Egyesült Államoknak fel kellene hagynia a hidegháborús mentalitással” – idézte Huát a hírügynökség.
Az új stratégia Moszkvában sem talált jobb fogadtatásra. A Pentagon által kiadott dokumentum azzal vádolja Oroszországot, hogy nem tiszteli szomszédai szuverenitását, és céljai elérése érdekében „hajlandó erőt is alkalmazni”. Amerika szerint Oroszország katonai akciói aláássák a térség stabilitását: a nyílt katonai akciók és azok is, amikor „nem hivatalosan” kerülnek orosz katonák Ukrajna területére.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az új amerikai stratégia minden objektivitást nélkülöz. „Ez aligha fog hozzájárulni ahhoz, hogy normalizáljuk a kétoldalú kapcsolatokat” – mondta a Reuters szerint egy kérdésre válaszolva.