Csaknem fél éve tartó politikai válság érhet véget Bagdadban, ha sikerül végre feltölteni az új miniszterelnök, Haider el-Abádi keddre virradóra jóváhagyott kabinetjét, és a központi kormány végre hozzáláthat a recsegő-ropogó állam helyreállításához.
Washington már az új, „befogadó" kormány létrejöttét is áttörésként értékeli. Barack Obama elnök telefonon ígért nyomban támogatást Abádinak a fél Irakon átgázoló szunnita szélsőséges szervezet, az Iszlám Állam (IS) elleni harcban.
Abadi (jobbra)kedden a bagdadi parlament épületében az egyik szunnita helyettesével, Szaleh al-Mutlakkal. Bár több miniszteri poszt is betöltetlen még, a kormány puszta léte is bizakodásra ad okot Thaier Al-Sudani / Reuters |
Ez különösen érthető azután, hogy Abádi elődje, a szintén síita Nuri al-Maliki makacsul ellenállt a jelentős részben éppen amerikai nyomásnak, hogy nyisson a szunniták felé. Maliki most „fölfelé bukott", a ceremoniális államfő-helyettesi posztot kapta, csakúgy, mint a kormányfői feladatot kettővel előtte betöltő Ijád Allavi. A köztük „regnáló", természetesen szintén síita Ibrahim al-Dzsafari a külügyminiszter lett. De a szunnitáknak is állnak sarzsik, így az egyik helyettes kormányfőé is.
A bizakodásra az szolgáltat okot, hogy egyáltalán létrejött ez a kormány, mégpedig viszonylag röviddel azután, hogy Maliki beadta a derekát. A hadügyi és a belügyi tárcát szunnita politikusok kaphatják meg, a kurdok megbékülhetnek a helyzettel, és visszatérnek a kormányba – mondja Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője. A védelmet eddig is szunnita irányította, de a belügyet maga Maliki, és az elődje is síita volt. Washington a múlt héten tízes szövetséget toborzott, hogy közösen vegyék fel a harcot az Iszlám Állammal (IS). Erre eddig Bagdad képtelennek bizonyult.