A szír partok közelébe érkezett a francia Charles de Gaulle repülőgép-hordozó. A fedélzetén lévő Rafale vadászbombázók elsőként Irakban csaptak le az Iszlám Államra. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2249-es határozata egy széles körű nemzetközi koalíció alapja lehet – kicsit a Hitler-ellenes összefogás mintájára.
Túl van az első, Iszlám Állam elleni bevetésen a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó. A francia hadiflotta zászlóshajója megérkezett a Földközi-tenger keleti részébe, s a kétezer fős legénységet felvonultató úszó erőd Rafale vadászbombázói teljesítették első küldetésüket. Pierre de Villiers tábornok, francia vezérkari főnök közölte: a Rafale-ok Irakban – Ramadiban és Moszulban – támadták az Iszlám Államot (IS), s órák kérdése, hogy szíriai célpontokat is megsemmisítsenek.
A Charles de Gaulle repülőgép-hordozó fedélzetéről felszálló Rafale Anne-Christine Poujoulat / AFP |
Franciaország nem most kezdte el az IS elleni légi háborút. Amerikai ernyő alatt tizenhárom hónappal ezelőtt, 2014 szeptemberében jött létre az első antidzsihadista katonai szövetség, ehhez a franciák, a dánok, a belgák, a hollandok éppen úgy csatlakoztak, mint Ausztrália, Kanada, illetve egyes arab államok, például Szaúd-Arábia, Jordánia, Bahrein vagy Katar. Míg egyes szövetségesek csak katonai tanácsadókkal segítenek, mások lőszert és fegyvereket szállítanak, részt vesznek a kurd harcosok, a pesmergák kiképzésében – e támogató csoportba tartozik például Magyarország is. A légicsapásokat is végrehajtó államok között is vannak különbségek: egyesek csak Irakban, mások kizárólag Szíriában, míg egy harmadik csoport mindkét közel-keleti hadszíntéren bombázza az IS bázisait, egységeit.