galéria megtekintése

„Lengyelországban nem kevesebb fenyeget, mint egy diktatúra”

35 komment

MTI

Több tekintélyes német lap csütörtökön kommentárban cselekvésre szólította fel az Európai Uniót az új lengyel kormány tevékenysége miatt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lap Az EU-nak cselekednie kell című kommentárjában a szerző, Reinhard Veser kiemelte, hogy rosszat sejtet az a „sietség", amellyel a kormányra jutó lengyel nemzeti konzervatívok „gyakorlatilag kiiktatták" az ország alkotmánybíróságát. Nem csupán a vonatkozó törvény tartalma jelzi az „alapvető demokratikus és jogállami normák nyilvánvaló megvetését", hanem az is, ahogyan azt „keresztülverték" a parlamenten.

A szerző hozzátette: a kormány már bejelentette, hogy ellenőrzése alá akarja vonni a közszolgálati médiát, és küszöbön áll az államigazgatás vezetői pozícióinak betöltése „politikai kritériumok" alapján. Kiemelte, hogy a Jog és Igazságosság (PiS) párt kétségtelenül szabad és demokratikus választások révén került hatalomra, és természetesen van joga programja végrehajtására, de amit most tesz, annak már semmi köze a normális demokratikus hatalomváltáshoz.

Az állam „radikális átépítéséről - pontosabban: gátlástalan kisajátításáról - nem esett szó a választási kampányban", éppen ellenkezőleg, Jaroslaw Kaczynski mérsékelt politikai erőként mutatta be pártját, hogy elnyerje a középen álló választópolgárok szavazatát, és nem szerzett volna többséget a szejmben, ha bejelentette volna mindazt, ami most történik - fejtette ki a FAZ szerzője, hozzátéve, hogy szerinte ezt hívják a választók megtévesztésének.

 

Nem vall taktikai érzékre az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz kijelentése, mely szerint a lengyelországi folyamatok államcsínyhez foghatóak, de a lényeget tekintve mégis találó volt ez a megszólalás - írta Veser, hangsúlyozva, hogy az EU nem szemlélheti tétlenül e folyamatokat. Sürgősen meg kell vizsgálni, hogy az alkotmánybíróságról szóló törvény összhangban áll-e az uniós joggal, és jelezni kell, hogy a demokratikus elvek további megsértése akár Lengyelország uniós szavazati jogának megvonásához is vezethet - áll a FAZ kommentárjában.

Az ugyancsak konzervatív Die Welt Elveszett Lengyelország? című kommentárjában a szerző, Dietrich Alexander kiemelte, hogy az új lengyel kormány tevékenysége „politikai ámokfutás", és az „intézmények szisztematikus lebontását" jelenti.

A NATO-hoz és az EU-hoz fűződő kapcsolatokat, az alkotmánybíróságot, a rendőrség, a hadsereg és az állami tulajdonú vállalatok "kulcspozícióit", valamint a legfelső bíróságot érintő fejleményeket áttekintve hozzátette: úgy tűnik, hogy egy "paranoid kormányzó csapat" igyekszik minél gyorsabban átépíteni az államot, mielőtt „fellázadnak" a polgárok.

Lengyelországban nem kevesebb fenyeget, mint egy diktatúra, ezúttal nem kommunista, hanem nemzeti konzervatív, és ez nemcsak Lengyelországnak rossz, hanem Németországnak és Európának is - írta a Die Welt szerzője. Hozzátette: az egyetlen reményt a lengyelek politikai érettsége jelenti, ugyanakkor az Európai Bizottságnak is foglalkoznia kell a varsói fejleményekkel, ahogyan Orbán Magyarországának az esetében.

A liberális Süddeutsche Zeitung Túl Európán című kommentárjában a szerző, Stefan Ulrich kifejtette, hogy a Jaroslaw Kaczynski szellemi vezetése alatt működő új lengyel kormány hatalomra kerülése után rögtön hozzákezdett egy olyan állam kiépítéséhez, amelyben nem érvényesül a hatalommegosztás elve, hanem minden hatalom Kaczynskinál és a PiS-nél összpontosul, az alkotmánybíróságra vonatkozó törvénnyel pedig a hatalom birtokosai végérvényesen átlépték a szabad és a tekintélyelvű rendszer közötti Rubicont.

A PiS emberei nyilvánvalóan arra számítanak, hogy a tabutörésnek nem lesz következménye, mert a sok nagy gonddal küszködő EU nem akar egy újabb nagy válságot - tette hozzá a Süddeutsche Zeitung szerzője, kiemelve, hogy az EU soha többé nem léphetne föl a demokrácia és a jog tiszteletére figyelmeztető szereplőként a nemzetközi porondon, ha beigazolódna ez a számítás.

Hangsúlyozta: az EU-nak gyors választ kell adnia, az Európai Parlament haladéktalanul összehívhatna egy rendkívüli ülést, hogy kezdeményezze az úgynevezett hetes cikkely szerinti eljárást, amely a Lengyelország uniós tagságához fűződő jogok felfüggesztéséhez vezethet, ha a kormány nem tér vissza a jogállamisághoz.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.