Ennek megfelelően a döbbenet is óriási volt, amelyet azzal a kijelentésével keltett, hogy Görögország többé nem hajlandó együttműködni a nemzetközi hitelezőkkel, azaz a trojkával (Európai Bizottság, Európai Központi Bank, Nemzetközi Valutaalap).
Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az eurócsoport elnöke ezután feltűnő gyorsasággal távozott a közös sajtótájékoztatóról. Ám a közgazdász végzettségű Varufakisz még aznap azt fejtegette a BBC-nek, hogy ő ilyet sosem mondott, fordítási problémáról lehetett szó.
A politikai döccenőket az okozhatja, hogy Varufakisz – a radikális baloldali párt, a Sziriza legtöbb miniszteréhez hasonlóan – elismert tudósember, mindenféle politikai tapasztalat nélkül.
Igaz, a nyilvánossághoz kiválóan ért: blogot vezet, lelkesen twitterezik, rendszeresen publikál, és gyakran ad tévéinterjúkat.
Most azonban politikai agyafúrtságra is szüksége lesz, ha szeretné valóra váltani a Sziriza-kormány ígéreteit, a megszorítások lezárását és az államadósság egy részének eltüntetését.
A párizsi–londoni–római körút első állomásán Michel Sapin francia pénzügyminiszter megértően nyilatkozott ugyan a görög lakosság terheiről, de sietett hozzátenni: „A görög adósság elengedéséről természetesen szó sincs.”
Jellemző Varufakisz gondolkodásmódjára egy másik színes megjegyzése is, amellyel a trojka által Görögországra kényszerített megszorító intézkedéseket
„fiskális waterboarding”
néven illette (a vízbefojtást imitáló kínzási módszerre utalva). Szerinte a görögöknek az euróövezethez sem kellett volna csatlakozniuk, de már késő; nos, ebben legalább sok uniós politikus egyetért vele. A magát „alkalmi marxistaként” jellemző pénzügyminiszter korábban Jeórjiosz Papandreu szocialista kormányfő tanácsadója volt, ám 2006-ban lemondott, majd élesen bírálta Papandreut, amiért elfogadta az EU–IMF-mentőcsomagot.
Ha a színes ingein és a szókimondásán megütköznek is az európai vezetők, Janisz Varufakisz hozzáértését nagyra értékelik.
A nyolcvanas évek elején – nem sokkal a görög katonai diktatúra bukása után – Angliába ment tanulni, ahol az Essexi Egyetemen mélyült el az alkalmazott statisztika rejtelmeiben.
Később Cambridge-ben oktatott, de amikor Margaret Thatcher akkori kormányfőt harmadszor is újraválasztották, meg sem állt Ausztráliáig, ahol több mint tíz éven át a Sydney-i Egyetem tanáraként dolgozott. 2013-tól már a Texasi Egyetemen tanította a jövő közgazdászait, innen csábította haza Alekszisz Ciprasz Sziriza-vezér, jelenlegi miniszterelnök.
Európai tárgyalásain Varufakisz segítségére lehet még egy múltbéli tapasztalata: kutatási területe a játékelmélet, konzultánsként egy videojátékokat fejlesztő cég is alkalmazta.