A fiú azt mondja, azonnal tudta, hogy számára Viyan az igazi. „Már aznap szerelembe estem. Miután hazamentünk, csak arra tudtam gondolni, hogy felvegyem vele a kapcsolatot. Keményen meg kellett küzdenem azért, hogy felkeltsem az érdeklődését” – meséli Ali a Bildnek.
A lány és a fiú Észak-Szindzsár tartományban nőtt fel, de más-más faluban laktak. Viyan akkor még iskolába járt, Ali pedig dolgozni kezdett, a végzettségének megfelelően építőmunkásként.
Amikor az ISIS megjelent a falvaikban, Ali épp a kurd régióban dolgozott egy építkezésen. Éjjel hívták fel azzal, hogy a terroristák felforgatták a falvakat és elrabolták Viyant és a családját is.
„Először fel sem fogtam igazán, hogy mit jelent ez. Hívtam telefonon, de nem tudtam elérni őket” – emlékszik vissza Ali.
|
Hősként tiszteli a jazidi közösség Alit és Viyant Twitter |
Viyant és a rokonait, sok más jazidival együtt a dzsihádisták a szír határ mellé hurcolták, és a lány csak hét nappal az elrablásuk után tudta titokban felhívni a fiút, hogy elmondja, hol van. Másnap a terroristák továbbvitték a túszokat az általuk felügyelt Moszulba, a fiatalok közt pedig megszakadt a kapcsolat.
Ali azonnal össze akarta szedni a cókmókját és elhagyni szülőföldjét, de a biztonsági erők lezárták a közvetlen utakat. Néhány nappal később egy légitámadás miatt azonban megtudta, hogy jazidi fegyveresek vannak Szerfedinben, egy zarándokhelyen a Szindzsár hegység lábánál.
„Harcolni akartam. Attól a pillanattól kezdve, hogy rájöttem, Viyant elrabolták. Elmentem Szerfedinbe, mert tudtam, hogy Heydar Shesho létrehozott ott egy egységet, amelyikhez csatlakozhatok. Ki akartam szabadítani Viyant, bármi áron.”
Szindzsár hős
Heydar Shesho a 3000 fős Szindzsár Védelmi Erő alapítója és főparancsnoka, aki 2014-ig német állampolgár volt, és Bad Oeynhausenben élt. Shesho eredetileg azért tért haza Irakba, hogy megvédje az Iszlám Államtól a Serfedin Templomot.
Bár a fiúnak még sosem volt fegyver a kezében, a parancsnok befogadta az egységbe. Ali hónapokig harcolt az ISIS ellen a hegyekben, mindig csak Viyant látva maga előtt, és nem adta fel a reményt, hogy meg tudja még menteni barátnőjét. „Az életemet adtam volna érte” – mondja.
Viyan legközelebb akkor tudta elérni Alit és a bátyját, amikor Moszulból átvitték a közeli Tal Afarba. A két férfi szövetkezett és tervet kovácsolt a lány megmentésére. Ez több hetet vett igénybe, hisz a menekülési útvonalat részletesen ki kellett dolgozni, aztán pedig várni a megfelelő pillanatot az akcióra. Végül ez is elérkezett. A testvér be tudott lopódzni az épületbe, ahol a húgát fogva tartották, majd magával vitte Viyant egy biztonságosabb területre, ahol Ali és más harcosok várták. A szerelmes fiú 116 nap után végre a karjaiba vehette Viyant.
|
A szerelem erősebb a terrornál Twitter |
A lány kiszabadítása után a párnak nem volt maradása, bár Viyan több mint 30 rokona még mindig fogságban van. A fiataloknak újra külön kellett válniuk, mivel Viyan utazhatott repülővel, Alinak viszont a balkáni útvonalon keresztül (tehát valószínűleg megjárta Magyarországot is) kellett eljutnia Németországba. Most néhány napja újra együtt vannak, és hamarosan összeházasodnak.
„Németországban akarunk maradni és itt építeni a jövőnket. Számunkra nincs visszaút. Békés, biztonságos, nyugodt élet Irakban ugyanis nem lehetséges” – mondja a fiú.
Hogy mi történt ez alatt a 116 nap alatt, arról egyelőre csak Ali tud beszélni, a lány ugyanis még mindig traumatizált állapotban van.
„Ami vele történt a fogság alatt, azt nem lehet szavakba önteni. Ez a legszörnyűbb bűncselekmény, amit egy nővel szemben el lehet követni. Ezek az ISIS-es rohadékok nem emberi lények, még az állatok is civilizáltabban viselkednek” – magyarázza Ali hozzátéve:
„A világnak tudnia kell, hogy ezek a kiszabadított lányok és asszonyok, ezek a hősnők a poklot járták meg. Megtiszteltetés a számomra, hogy feleségül vehetem Viyant.”