Királydráma a briteknél: Veszélyben feleség, pénztárca
|
Boris Johnson elsiet. Felelőtlenséggel vádolják Paul Hackett / Reuters |
Október 20-án jelenik meg Boris Johnson Shakespeare-életrajza, amelynek megírására a csütörtökön megbukott konzervatív politikus még londoni főpolgármesterként kötött félmillió fontos előleggel járó szerződést. A brit sajtó azonban már most a drámaíró leggyakrabban idézett művében, a Julius Caesarban elkövetett árulásokkal és gyilkosságokkal hasonlítja össze a tory vezetőválasztás fordulatait.
Lord (Michael) Heseltine, a veterán konzervatív politikus, akinél többet kevesen tudnak az összeesküvés műfajáról, Johnson váratlan visszalépését a kormányfői versenytől úgy értékeli, mint amikor egy tábornok magára hagyja a csapatait. Az 1990-ben Margaret Thatcher eltávolítására konspiráló főrend szerint Johnson „felbomlasztotta a pártot, a modern idők legnagyobb alkotmányos krízisét váltotta ki, és több milliárd fontos veszteséget okozott a nemzetgazdaságnak, majd elsétált a csatamezőről. Soha életemben nem tapasztaltam hasonlóan visszataszító és felelőtlen cselekedetet" – vélekedett Lord Heseltine, hozzátéve: Boris Johnsonnak a jövőben „együtt kell élnie az általa okozott szégyennel".
Számos konzervatív parlamenti kolléga és a brit lapok színe-java viszont Michael Gove-ot tekintik nagyobb árulónak, Johnsont pedig cserbenhagyott áldozatnak. Az igazságügyi miniszter csütörtök reggel váratlanul kihátrált Johnson mögül, és gyakorlatilag minden figyelmeztetés nélkül maga indult a vezetőválasztáson. Gove péntek délelőtti kampányindító beszédében is ragaszkodott ahhoz a verzióhoz, hogy az elmúlt napokban fokozatosan ébredt rá: Johnson alkalmatlan az ország irányítására, személyes becsvágyból állt át a Brexit-táborba, és önzése, kapkodása, ítélőképességének hiányosságai miatt nem tud egységet teremteni. Max Hastings történész-újságíró ennél egyszerűbben fogalmazott: sem feleségét, sem pénztárcáját nem bízná Borisra.
Nem találja a kezdő lépést a volt sakkbajnok
Míg a toryk torzsalkodnak, sokak meglepőnek találják, hogy Jeremy Corbyn még mindig az ellenzék vezére. Valószínű kihívója, Angela Eagle egykori junior sakkbajnok eddig nem találta meg ellene a leghatásosabb kezdő lépést. Corbyn fő bizalmasa, John McDonnell árnyék-pénzügyminiszter pénteken valószínűsítette, hogy a „következő néhány napban elkerülhetetlenné válik a vezetőválasztási harc", noha ez kiábrándító éppen most, „amikor az országnak a legnagyobb szüksége van az ellenzék vezérére". Az elmúlt héten 60 ezren léptek be a Munkáspártba, de nem világos, hogy az érkezők Corbyn mellett vagy ellene voksolnának-e.
Gove egyébként idén egyáltalán nem kívánja benyújtani a hivatalos kilépési kérelmet, kizárja egy második EU-s és skót függetlenségi népszavazás lehetőségét, s 2020-ig nem tart szükségesnek brit parlamenti választást sem. Ha rajta múlna, megszüntetné a munkaerő szabad vándorlását és csökkentené a bevándorlók számát. Bár számos alkalommal leszögezte, hogy nincs kormányfői ambíciója, most azt állítja, neki, a Brexit-kampány egyik frontemberének kell az ország élére állnia és lefolytatnia a kivonulási tárgyalásokat.
Michael Gove felesége, Sarah Vine újságíró, a Cameron házaspár korábbi bizalmas barátja a háttérből maga is szerepet játszott a kormányfő és Johnson politikai hanyatlásában. Így különösen kínos lehet számára, hogy saját lapja, a The Daily Mail pénteken Theresa May belügyminiszter támogatására kötelezte el magát. A kedden kezdődő vezetőválasztáson öt jelölt küzd a pártelnöki, egyben miniszterelnöki tisztségért, a két legesélyesebb May és Gove.
Zeman szavaztatna
Népszavazást tartana Csehország EU- és NATO-tagságáról Milos Zeman államfő. Egy lakossági fórumon azt mondta, ő nem ért ugyan egyet azokkal, akik kilépnének az EU-ból, de kész referendumon lehetőséget adni nekik, hogy kifejezzék a véleményüket. A prágai miniszterelnökség közölte, hogy nem terveznek népszavazást az uniós és a NATO-tagságról. (Reuters)