galéria megtekintése

Kijev perbe fogja Moszkvát

Százmilliárd dolláros pert készül indítani Oroszország ellen az ukrán kormányzat. Olekszandr Turcsinov ideiglenes államfő egy tévéinterjúban számolt be arról, hogy kijevi számítások szerint ekkora kár érte az ukrán gazdaságot a Krím Oroszországhoz csatolásával, és az igazságügyi tárcánál már készül a beadvány, amellyel a veszteségek megtérítését akarják elérni. 

Sőt Kijev az orosz gázszállítások ügyében már nemzetközi választott bírósághoz fordult, kifogásolva, hogy Moszkva áprilistól a korábbinál kétszáz dollárral drágábban adja Ukrajnának a gázt. Ez azonban alighanem csak a két ország jogi csatájának kezdetét jelenti. 

Petro Porosenko, a vasárnap esedékes ukrajnai elnökválasztás magasan legnagyobb esélyese ugyanis a múlt héten bejelentette, hogy nem kevesebb, mint tizenhét keresetet terveznek benyújtani Moszkva ellen, az orosz állami duma képviselői pedig a hágai nemzetközi büntetőbíróságon készülnek panaszt tenni a kijevi hatalom ellen. Mint a Moszkovszkij Komszomolec moszkvai napilap megírta, polgárháború szításának és népirtásnak tartják az ukrán hatóságok Odesszában, Szlavjanszkban és Kramatorszkban, azaz Ukrajna keleti és déli vidékein végrehajtott intézkedéseit.

Vlagyimir Putyin orosz államfő kínai látogatása előtt ugyanakkor ismét békülékenyebb hangot ütött meg.

 

A moszkvai nemzetbiztonsági tanács üléséről kiadott közlemény szerint utasítást adott arra, hogy a hivatalosan hadgyakorlat céljából az ukrán határ közelébe vezényelt katonai egységeket rendeljék vissza állomáshelyeikre, és üdvözölte az első kapcsolatfelvételt Kijev és Ukrajna föderalizálásának hívei között.

Vlagyimir Putyin másodszorra jelenti be az ukrán határ menti orosz csapatok visszavonását. A NATO egyelőre nem észlelt csapatmozgást
RIA Novosti / Reuters

Putyin nyilatkozata nemcsak azért keltett meglepetést, mert a csapatok visszavonását csaknem két hete egyszer már bejelentette, hanem azért is, mert akár valamilyen, a háttérben zajló egyezkedésre is utalhat. Legalábbis így vélekedett a Népszabadságnak Vagyim Karaszjov politológus, a kijevi Globális Stratégiák Intézetének igazgatója. Hiszen az orosz államfő Ukrajna államszerkezetének föderatív átszervezéséről beszélt, miközben a kijevi hatalom ellen az ország keleti részében indult megmozdulások vezetői a május 11-ei népszavazások óta már a függetlenséget nevezik céljuknak, sőt nyíltan Oroszországhoz kívánnak csatlakozni. (Hétfőre virradóra például, a donyecki mintát követve, Luganszkban is megválasztották az önkényesen kikiáltott népköztársaság vezetőit és elfogadták az alkotmányt.)

Ráadásul az ukrán kormányzat mindeddig nem volt hajlandó a párbeszédre a terroristáknak, szeparatistáknak tartott keleti erők képviselőivel, a nemzeti kerekasztal-tárgyalások első két fordulója nélkülük zajlott.

Márpedig egy neve elhallgatását kérő kijevi politikai elemző éppen arra hívta fel a figyelmet, hogy enélkül esély sincs a válság rendezésére. – Az vezethetne megoldáshoz, ha a politikusok nem a valóság mögött kullognának, hanem megelőznék azt. De ahhoz, hogy megértsék a realitásokat, olyan emberekkel kellene tárgyalniuk, akik képesek hatni az eseményekre – hangoztatta a Népszabadságnak. Szavaiból ugyanakkor az is kitűnt, hogy a kijevi kormányzatra továbbra is meghatározó befolyással vannak a Majdanon, a Viktor Janukovics államfő megbuktatását hozó, kijevi tiltakozó megmozdulásokon megerősödött szélsőségesek.

– Ha őszintén megmondod a véleményed, akár le is ültethetnek – mondta, és hozzátette: televíziós fellépést már nem szívesen vállal, mert előfordult, hogy az adás alatt a stúdióban ott ültek a Majdan botokkal, fegyverekkel felszerelkezett emberei, és figyelték, az hangzik-e el, ami nekik tetszik.

A mai kelet-ukrajnai eseményekben a Majdan tükörképét látja Dmitro Vidrin politológus. – Ugyanaz történik, csak fordított előjellel – vélekedett az Ukrajna-szerte ismert elemző. A helyzet értékelésére egy németországi konferencián elhangzott felszólalását idézte. Ott kifejtette: „tudathasadást" okoz számára, hogy a német politikusok demokratikus forradalomnak tartják a téli, kijevi tüntetéssorozatot, az általa sokat tanulmányozott klasszikus német filozófusok szerint viszont nem volt az.

Ukrajna egységét hidető felirat a kijevi főutca, a Krescsatik egyik építkezésén
Poór Csaba / Fotó

Nem hozott ugyanis változást a tulajdonviszonyokba (a gazdaságot változatlanul oligarchák irányítják), nem termelt ki új vezető réteget (az irányítás továbbra is a nómenklatúra kezében van). És az ideológiai spektrum sem szélesedett, csak egyfajta véleménynek van létjogosultsága – tette hozzá. Szavait alátámasztani látszik az a tegnapi, Vagyim Karaszjov szerint ugyancsak a nacionalisták megnyugtatását szolgáló bejelentés, amelynek értelmében az igazságügyi minisztérium az ideiglenes államfő utasítására felkérte a főügyészséget és a belbiztonsági szolgálatot, hogy vizsgálja ki, nem követtek-e el bűncselekményt a kormányt a parlamentben is többször bíráló kommunista párt vezetői. Kelet-Ukrajnában pedig őrizetbe vették a LifeNews orosz tévétársaság két munkatársát, akiket azzal gyanúsítanak, hogy „információs kísérettel" segítették a „terroristákat", amikor filmezték az ukrán kormányerők elleni támadásaikat. 

Moszkva szerepét egyébként Kijevben sem egyöntetűen ítélik meg az elemzők. Egyikük például lapunknak kifejtette: kilencven százalékig biztos abban, hogy Kelet-Ukrajnában nem lesz közvetlen orosz beavatkozás. – Afölött valószínűleg szemet hunynak, hogy orosz állampolgárok részt vesznek az eseményekben, miként – mint az már kiderült – Kijevet is támogatják amerikai tanácsadók Kelet-Ukrajnában – mondta. Meggyőződése azonban, hogy az oroszok is látják: elérték azt az egyensúlyi pontot, amikor a Krím bekebelezését még el lehet fogadtatni a nemzetközi közvéleménnyel, és így talán újra lehet éleszteni néhány nagy, külföldi részvételt feltételező infrastrukturális beruházást is, egy intervenciót azonban már nem lehet vállalni.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.