Nagy-Britannia, Svédország, Hollandia és Magyarország ellenáll annak, hogy a volt luxemburgi miniszterelnököt automatikusan jelöljék az Európai Bizottság élére, de Angela Merkel német kancellár szerint is „szélesebb arcképcsarnokból” kell válogatni.
Juncker a mi jelöltünk, és az Európai néppárt a legerősebb párt, de egymagában egyetlen pártnak sincs többsége, ezért megfelelő személyek szélesebb arcképcsarnokát kell megvizsgálni – mondta Angela Merkel német kancellár az uniós állam-, és kormányfők öt órás tanácskozása után kedden éjjel. Ezen a vezetők megvitatták, hogyan válasszák ki az Európai Bizottság új elnökét. A német kancellár azt is leszögezte: ha automatizmust alkalmaznának, azaz az európai parlamenti választásokon győztes pártcsalád elnökjelöltjét, Jean-Claude Juncker választanák mindenféle konzultáció nélkül, akkor azzal megsértenék a szerződés betűjét és szellemét. Ezt mondta gyakorlatilag Orbán Viktor miniszterelnök, és Fredrik Reinfeldt svéd kormányfő is, amikor megérkeztek.
Jean-Claude Juncker John Thys / AFP |
Az Európai Parlament (EP) frakciói abban egyeztek meg kedden, hogy Juncker próbálkozhat elsőként többséget alakítani a parlamentben. A tagállamok szerint azonban az ő joguk a jelöltet megnevezni, és nem szoríthatja őket sarokba az EP. (A szerződés szerint a választások eredményének figyelembe vételével a tagállami vezetőkből álló Európai Tanács jelöl, és az EP szavaz.)