Napról napra szigorodik az európai államok hozzáállása a menedékkérőkhöz. Hollandia már Görögországból komppal visszafordítaná őket. Németország felgyorsítja a kiutasításokat, Svédország pedig akár nyolcvanezer, tavaly odaérkezett menedékkérőt is kitoloncolhat.
Megegyezett egymással Angela Merkel pártja és koalíciós partnere, a szociáldemokrata SPD a menekültekre vonatkozó szabályok szigorításáról. Két évet kell majd várni a családegyesítésre azoknak, akik csak részleges oltalomban részesülnek. Azokat pedig, akiktől megtagadják a menekültstátuszt, hamarabb kitoloncolják. Egy ugyancsak tegnap ismertetett holland javaslat alapján nyomban visszaküldenék Törökországba a görög szigetekre érkező menekülteket. A soros EU-elnök, Hollandia az elképzelés értelmében komppal fordítaná vissza őket, és visszafogadásuk fejében Törökországnak felajánlanák, hogy évente 150-250 ezer menedékkérőt beengedne onnan az EU. A tervet a BBC értesülése szerint támogatja Mark Rutte holland miniszterelnök, sőt már az uniós vezetők között is „megjáratták”. Megvalósításához ugyanakkor szükség van a hozzájárulásra Ankarától is, az EU-nak pedig biztonságos állammá kell nyilvánítania Törökországot.
Szíriai gyerekek egy svéd menekültügyi központ előtt Jessica Gow / Reuters |
A holland elképzelés valóra váltása csökkentené a migránsok egyik kedvelt célállamára, Svédországra nehezedő nyomást is, amelyet Stockholm a visszautasított menedékkérők kitoloncolásával igyekszik enyhíteni. A nem egészen tízmilliós országba tavaly 163 ezren érkeztek, csaknem 59 ezer kérelmet bíráltak el, és 55 százalékukat hagyták jóvá. E számok alapján Anders Ygeman belügyminiszter azt mondta, hogy legalább hatvan-, de lehet, hogy nyolcvanezer embert kell kiutasítani az országból, ez pedig nagy terhet ró a hatóságokra. Finnország is nagyobb szigort ígér: 32 ezerből húszezer menedékkérőt készül kitoloncolni.