Hatalmas ellenállásra számíthat a görög parlament és a lakosság részéről Alekszisz Ciprasz kormányfő, aki minden eddiginél szigorúbb feltételekre volt kénytelen rábólintani. Cserébe az EU és az IMF immár harmadszor dob mentőövet Görögország után, ezúttal 86 milliárd euró értékben.
Kiábrándult közvélemény és lázongó képviselők fogadták Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnököt, aki maratoni tárgyalássorozat után tért haza Brüsszelből. Hétfő estére máris tüntetést szerveztek Athén belvárosába a megállapodás ellen, amelyet hétfő reggelre sikerült tető alá hozni az EU-csúcson, minden eddiginél keservesebb alkudozás után. Az egyezség előnye, hogy megmenti Görögországot a pénzügyi csődtől – hátránya, hogy jóval szigorúbb feltételeket diktál, mint amilyeneket a július 5-i népszavazáson elutasítottak a görög választók.
Sor hétfőn egy athéni bankfiók előtt Thanaszisz Sztavrikisz / MTI/EPA |
Napjai vannak Ciprasznak arra, hogy az athéni parlamenttel reformok egész sorát fogadtassa el (a nemzetközi hitelezők szerda estig adtak haladékot), miközben még saját pártján, a Szirizán belül is le kell szerelnie a keményvonalas lázadókat. A munkaügyi miniszter például rögtön a brüsszeli csúcstalálkozó után a görög televízióban ostorozta a megegyezés részleteit. A derűlátóbb forgatókönyv szerint Ciprasznak elég lesz néhány tiltakozót eltávolítania, a borúlátóbb változat szerint akár új választásokat is ki kell írnia.