A zöld fenyegetés, az iszlám terrorizmus elleni küzdelem és szövetség megerősítése áll Barack Obama kelet-afrikai körútjának középpontjában. Obama Kenya után Etiópiába utazott, személyében először jár hivatalban lévő amerikai elnök a stratégiai fontosságú országban Afrika keleti szarván.
Hazatér az elveszett gyermek – Kenyában így ünnepelték Barack Obama látogatását az amerikai elnök apjának szülőhazájában. Obama a tiszteletére adott banketten az egyik népszerű kenyai popegyüttes zenéjére eljárt ugyan egy hagyományos kenyai táncot, ám vendéglátójával, Uhuru Kenyattával nem mindig voltak egy hullámhosszon. A washingtoni vendég kiállt a jogegyenlőség, a meleg és leszbikus párok jogainak érvényesülése mellett, a közel 45 millió lakosú Kenyában viszont a homoszexualitást bűncselekménynek tekintik, és a „lebukottakat" börtönbe vetik. Kenyatta röviden lezárta az ügyet: szerinte honfitársainak nem ez jelenti a legfőbb problémát. – Afrika mozgásban van, láthatóak a gazdasági fejlődés jelei, bővül a középosztály – mondta Obama, aki különösen az információtechnológia térhódítását emelte ki, aminek nyomán Kenyát a „Szavannák Szilícium-völgyének" is nevezik.
A legnagyobb problémát az USA és a kelet-afrikai térség, benne Kenya, Etiópia és Szomália számára az iszlám terrorizmus jelenti. A kenyai kormány támogatja az Egyesült Államok terroristaellenes erőfeszítéseit, Nairobi csapatokat küldött a szintén frontország Szomáliába az al-Shabaab szélsőséges iszlamista milícia elleni küzdelemhez. Az al-Kaida nemzetközi hálózatnak felesküdött, állítólag 7-9 ezer harcost felvonultató al-Shabaab a hétvégén a maga módján fogadta Obamát. Előbb meggyilkoltak egy szomáliai parlamenti képviselőt és testőreit, majd a fővárosban, Mogadishuban egy szállodában bombát robbantottak, a merényletben kilencen vesztették életüket.
A térség biztonsági helyzetéről, s persze az al-Shabaab elleni fellépésről tárgyalt Obama Etiópiában is, ahova személyében először látogatott el hivatalban lévő amerikai elnök. Etiópia kulcsfontosságú stratégiai partner, szintén tagja az iszlám terrorhadsereg elleni koalíciónak, délen az amerikai haderő fenntart egy katonai bázist, ahonnan rendszeresen indít dróncsapásokat az al-Shabaab különböző „érdekeltségei" ellen.