Győzött a papírforma, azaz a jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt vasárnap a lengyelországi parlamenti választásokon. A PiS a szavazatok 39,1 százalékát, 242 mandátumot kapott. Az eddig kormányzó Polgári Platform 23,4 százalékkal (133 mandátum) lett a második, a harmadik helyet Pawel Kukiz volt rockzenész jobboldali protesztpártja kapta, kilenc százalékot és ezzel 44 mandátumot szerezve. A Korszerű Lengyelország nevű neoliberális párt 7,1 százalékot és 22 mandátumot kapott, az Egyesült Baloldal 6,6 százalékot, de mivel koalícióról van szó, nem jutott be a szejmbe. Bejutott viszont 5,2 százalékkal a szejmbe a történelmi lengyel parasztpárt (PSL) is 18 mandátummal. A PiS önállóan kormányt alakíthat.
A tavaszi elnökválasztás óta egyértelmű volt a tendencia: Lengyelországban kormányváltás lesz. A választók változást akarnak, s a széljárás a nacionalista jobboldalnak kedvez. Véget ér hát a nyolcéves korszak, amikor a jobboldali liberálisként jellemzett Polgári Platform kormányozza az országot. Ez a párt és ez a korszak Donald Tusk nevéhez kapcsolódott. Az illegális Szolidaritás egykori aktivistája, a volt történész sikeresen kormányozta az országot. A vezetésével váltották le a jobboldali nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) vezette koalíciót 2007-ben a szavazók.
Kaczynski és Szydlo. A lengyelek új arcokat akartak Pawel Kopczynski / Reuters |
Lengyelország szerencséjére, ugyanis a 2008-as világgazdasági válság az EU-ban egyedül Lengyelországot kerülte el, ők megúszták visszaesés nélkül. Sőt! Azóta az ország gazdasága ötven százalékkal növekedett. A hatalom nem tett jót Tusk pártjának: korrupciós ügyek, erkölcsbotrányok, majd a lehallgatási botrány rombolta a párt tekintélyét. Tusk is elpályázott Brüsszelbe, ahol az Európai Tanács elnöke lett.