– Fogalmunk sincs, kik ezek az emberek, s egyelőre nincs arra biztosíték, hogy a menekültek nem jelentenek veszélyt. A szövetségi programot úgy ahogy van, le kellene állítani – nyilatkozta. Vezető republikánusok, így a washingtoni képviselőház elnöke, Paul Ryan és a szenátus republikánus többségét irányító Mitch McConnell is a tízezer szíriai menekült befogadását célzó program felfüggesztését sürgette.
– Jobb most biztonságban lenni, mint később bármit is megbánni – mondta Ryan. A tervek szerint a képviselőház csütörtökön szavaz arról, hogy az amerikai belbiztonsági hatóságok fokozzák a menekültek múltjának ellenőrzését.
Az Egyesült Államok 2013 óta közel 1700 szíriai menekültet fogadott be, ezek jó egyharmada három szövetségi államban, Michiganben, Texasban és Kaliforniában talált magának új otthont – írta a Reuters.
|
Egy szíriai menekült vízipipázik a kaliforniai Sacramentóban Max Whittaker / Reuters |
A washingtoni kormány – látva a párizsi merényleteket követő és egyre terebélyesedő közriadalmat – úgy határozott, hogy a menekülteket nemkívánatosnak nyilvánító államokba és településekre nem küld senkit. A Detroit Free Press szerint ez azt jelenti, hogy az érintetteket az amúgy is jelentős lélekszámú arab közösségeket felvonultató Michiganbe irányítják át.
A menekültkérdés az elnökjelöltségért folytatott küzdelemben is téma lett. A republikánus Jeb Bush hajlandó lenne befogadni nem túl nagy számú migránst, főleg keresztényeket, de csak a lehető legalaposabb biztonsági átvilágítást követően.
Barack Obama elnök ezért élesen bírálta a volt floridai kormányzót, de Bush szerint nem diszkrimináció azokat előnyben részesíteni, akiket a hitük miatt üldöznek.
Ted Cruz texasi szenátor – aki szintén a keresztény menekülteket preferálná – azt üzente Obama elnöknek, hogy az Iszlám Állam megbízásából beszivárgó szíriaiaknak semmi keresnivalójuk Amerikában.
Obszcén dolog vallási alapon válogatni
Obszcén dolog a menekültek között vallási alapon válogatni abban az országban, ahova a telepesek azért jöttek, hogy szabadon gyakorolhassák hitüket – írta a The Washington Post. A lap kommentárja felidézte, hogy a II. világháború előtt és alatt – az akkori közvélemény-kutatások szerint – nagyon sokan ellenezték a holokauszt elől menekülő zsidók befogadását.
Az egyik érv az volt, hogy a zsidók potenciális kémek, a nácik az Európában maradt családtagokkal hírszerzésre kényszeríthetik az emigránsokat. Az amerikai sajtóban felidézték a St. Louis „vándorlását” is: a 900 zsidó menekültet szállító hajót nem engedték be sem az USA-ba, sem Kubába, így az visszatért Németországba, és az utasok negyedét a nácik meggyilkolták. (Munkatársunktól)