Hatvanhat év szünet után rázott kezet Kína és Tajvan első számú vezetője, s ezzel bevonultak a történelemkönyvekbe. A Szingapúrban rendezett csúcstalálkozó célja a status quo megszilárdítása. A két rivális versenyfutásában gazdasági értelemben a Kínai Népköztársaság áll nyerésre.
Uraknak szólították egymást, megadták a kölcsönös tiszteletet, de kerülték az „elnök” kifejezést. A lényeg azonban a találkozó tényén van: a Kínai Népköztársaság (KNK) 1949-es megalakulása után először találkozott egymással a „népi Kína” és a tőle elszakadt, vele évtizedeken át ellenséges szigetország, Tajvan első számú vezetője. – Egy család vagyunk, a vérünk sűrűbb, mint a víz – utalt a két világot és két politikai rendszert elválasztó Tajvani-szorosra is Hszi Pin-csing, a Kínai Kommunista Párt főtitkára, amikor szombaton a szingapúri Shangri-La luxushotelben találkozott Ma Jing-csiu tajvani elnökkel, aki azt hangsúlyozta, hogy a két fél tiszteletben tartja a másik értékeit és életmódját.
Ma és Hszi történelmi kézfogása 80 másodpercen át tartott Edgar Su / Reuters |
– A találkozóval mindkét vezető be akarja magát írni a történelemkönyvekbe. Különösen igaz ez Ma elnökre, aki 2008 óta már második államfői mandátumát tölti, így nem indulhat a 2016-ban esedékes elnökválasztáson. Hszi a maga részéről demonstrálni kívánja hazája nagyhatalmi erejét, azt, hogy a Teng Hsziao-ping nevével fémjelzett korszakkal szemben már nem folytat rejtőzködő külpolitikát. S a világ, nem utolsósorban az Egyesült Államok felé mutatni akarja, hogy Kína Ázsia vezető hatalmaként már nem tekinti sem fenyegetésnek, sem riválisnak Tajvant, kettejük versenyét gazdaságilag megnyerte – mondta lapunknak Kusai Sándor volt pekingi magyar nagykövet, Kína-szakértő.