"Ha Németországnak ott volt Hitler, akkor a Fülöp-szigeteknek meg..." - mondatát a sajtótájékoztatón azzal fejezte be, hogy saját magára mutatott.
A BBC arra emlékeztet: a legfrissebb, eheti adatok szerint 1,8 millió drogfüggő van a Fülöp-szigeteken, azaz a lakosság 1,8 százaléka.
Háromezer áldozat néhány hónap alatt
Duterte nyáron lépett hatalomra kemény rendpárti programmal. Azóta több mint háromezren estek áldozatul drogellenes "háborújának." A többséget nem is a rendőrség ölte meg, hanem civilek, akiket az elnök biztatott fel arra, hogy vegyék kezükbe az ügyeket.
Az áldozatok holttestét gyakran jó ideig el sem viszik a tett helyszínéről, hogy mindenki lássa őket. Gyakran helyeznek melléjük listát arról, milyen állítólagos bűnöket követtek el.
|
Rendőr vizsgálja két agyonlőtt férfi holttestét Manilában Ezra Acayan / Reuters |
Az elnök korábban kijelentette: akár százezer bűnözőt is megölne, hogy csökkentse a bűncselekményeket a Fülöp-szigeteken.
Duterte hosszú ideig Davao város polgármestere volt, ahol nem hivatalos "halálosztagai" ölték meg a drogkereskedőket és bűnözőket. Itt szerzett kemény hírneve segítette az elnöki székbe - emlékeztet a BBC.
"Undorító retorika"
Duterte szavait azonnal elítélték zsidó érdekvédő szervezetek. Az amerikai központú Simon Wiesenthal Központból Abraham Cooper rabbi úgy nyilatkozott: Dutertének bocsánatot kell kérnie a holokauszt áldozataitól "undorító retorikájáért."
A szintén amerikai Rágalmazásellenes Liga szerint a Fülöp-szigeteki elnök szavai "helytelenek és mélységesen sértőek." Todd Gutnick, a szervezet kommunikációs igazgatója úgy nyilatkozott: nem érti, miért akarna bármilyen vezető példának tekinteni "egy ilyen szörnyeteget."