Pár hónappal később már az ENSZ éghajlatügyi különmegbízottjának is felkérték a karizmatikus norvégot, de hamar kiderült: a meghatározó NATO-tagállamok a távozó dán főtitkár, Anders Fogh Rasmussen utódaként is gondolkodtak benne. A gazdag, stratégiailag feltétlenül USA-barát, katonailag önmagában mérsékelten jelentős Norvégia neve vonzóan cseng a Pentagonban. A kétgyerekes családapa Stoltenberg a NATO–orosz kapcsolatokban is rutinosnak számított már akkor, amikor az ukrán válság miatt látni lehetett: Moszkvával még hosszú játszmákat kell majd lefolytatni. Ő volt az, aki jó diplomáciai érzékről tanúbizonyságot téve több évtizedes határvitára tett pontot a Barents-tengeren Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnökkel, később vízummentes kishatárforgalomban állapodott meg Moszkvával – emlékeztet a BBC.
Az elemzők azt is a javára írják, hogy a bőséges katonai kiadások híve, ezzel példát mutatott Norvégiában is. Sőt ha a Nyugat érdekei forognak kockán, akkor kemény az oroszokkal szemben. – Bár a kijevi vezetés és a kelet-ukrajnai felkelők közötti tűzszünet „lehetőséget” ad a válság rendezésére, Oroszország még mindig destabilizálhatja Ukrajnát, és továbbra is nemzetközi jogsértést követ el – idézte az MTI Stoltenberg első NATO-főtitkári megszólalását. A kettősségre találó a norvég sajtó megfogalmazása: Stoltenberg héja is, galamb is lesz egyben. (Ezt az ornitológiai hasonlatot használta az oroszokkal szembeni magyar álláspontot leírva Orbán Viktor kormányfő is. – A szerk. megj.)
Stoltenberg titka, hogy megfelelő konszenzus övezi. Holland és dán elődje után norvég, azaz feltétlen atlantista országból jön, ahol nem kihívás angol nyelven sem megszólalni, s ahol sosem kellett szégyenkezni (mint egyes szegényebb kelet-közép-európaiaknak) a szerény hazai védelmi büdzsé miatt... A dán konzervatív-liberális Rasmussen után szociáldemokrata jön, ami megnyugtatja a balközép politikai tábort. Sőt mint Stefan Kornelius, a müncheni liberális Süddeutsche Zeitung külpolitikai rovatvezetője, Angela Merkel egyik életrajzírója kommentálta, Stoltenberg a kereszténydemokrata német kancellár ideális szociáldemokratáját testesíti meg. A radikális balos múltnak, amelybe anno a nővére vezette be, ma már nincs jelentősége. A NATO-és USA-ellenesség szinte „kötelező kűr” volt az 1960–1980-as évek haladó nyugat-európai fiataljainak körében. Így kezdte a spanyol Javier Solana, szintén későbbi NATO-főtitkár, s a távozó európai bizottsági elnök, a portugál José Manuel Barroso személyében is egykori maoista fiatalt üdvözölhetett Európa 2004-ben.