A katonák az ország számottevő, különböző hátterű kisebbségeinek veszélyességével indokolták diktatúrájukat, velük a jelenlegi ellenzéknek, ha győz majd, mindenképpen ki kell egyeznie. (BBC)
Hétfő délelőtti híradások szerint abból a 16 választókerületből, amelyben már van végeredmény, 15-öt hivatalosan megnyert az ellenzéki Nemzeti Liga a Demokráciáért.
|
Ang Szán Szu Csí öröme – korai? Jorge Silva / Reuters |
Úgy tűnik tehát az első részeredmények alapján, hogy valóban elsöprő győzelemre esélyesek. A következő részeredmények várhatóan csak lassan fognak csordogálni.
Többségből kisebbségbe
A hadsereg támogatásával hatalmon lévő USDP eddig a parlament felső- és alsóházában is magabiztos többséggel uralkodott. A 2010-es választásokon a felsőház 224 képviselője közül az USDP 129-et adott, a hadsereg pedig 56 képviselőt delegált (!). 2012-ben az arány alapvetően nem változott, 129+56 fős többséggel kormányoztak eddig.
Az alsóházban hasonlóak voltak az arányok: a 440 képviselői helyből az USDP és a hadsereg 2010-ben 259+110, 2012-től 212+110 helyet töltött be az Interparlamentáris Unió adatai szerint. (Reuters)
A választások sikeres lebonyolításához nagyban hozzájárult a kormány és a nyolc lázadó etnikai csoport között létrejött tűzszüneti megállapodás. A fővárosban, Nepjidában októberben tartott aláírási ünnepség kétéves tárgyalássorozatot zárt le.
A délkelet-ázsiai ország 1948-ban vált függetlenné Nagy-Britanniától, az etnikai lázongások azóta állandóak.
A mostani megállapodás egyáltalán nem országos, és nem nevezhető a szó szoros értelmében békeszerződésnek, a kormánynak a nyakatekert tárgyalási folyamatok során minden egyes ellenfelével tárgyalóasztalhoz kellett volna ülnie és megállapodásra jutnia, mielőtt a folyamat egy újabb szintjére jutottak volna. Így bár Nepjida 15 lázadó csoporttal tárgyalt, hét különösen aktív nem írta alá az egyezményt, tehát a most megkötött felemás szerződés egyáltalán nem garancia a konfliktusok szüneteltetésére.
Az autonómiát követelők közül éppen a legnagyobb katonai csoportok, köztük az Egyesült Wa Állam Hadserege és a Kachin Függetlenségi Szervezet maradtak távol. Utóbbi katonai alakulata, a Kachin Függetlenségi Hadsereg az északkeleti Kachin államban nagy terület fölött gyakorolja az uralmat, és rendszeresen összecsap a burmai hadsereggel. Azokat a csoportokat viszont, amelyek aláírták a tűzszüneti megállapodást, a kormány törölte a „jogellenes társulások” listájáról, ami egy jelentős lépés afelé, hogy ezek a kisebbségek is jobban beleszólhassanak az állami ügyekbe.