– Nem volt meglepő az alkotmánybíróság döntése, többször is keresztülhúzta már a kormány gazdasági terveit. Túlzott beavatkozás ez az állami politikába – mondta lapunknak Augusto Mateus közgazdász, volt szocialista gazdasági miniszter. Szerinte el kell végre dönteni, hogy mi a bíróság szerepe, meghúzva a határt a gazdaságpolitika és az alkotmányosság között. Gyorsan reagált az ítéletre az Európai Bizottság: a portugál kormány „mielőbb vezessen be alternatív intézkedéseket” – üzenték meg Brüsszelből. Pedro Passos Coelho kénytelen volt elismerni, hogy a 78 milliárd eurós mentőcsomag utolsó adagját addig esélyük sincs megkapni, amíg ki nem találják, hogyan lehet másképp beszedni a kieső összeget.
A lakosság nem reménykedik, hiszen a korábban alkotmányellenesnek ítélt tervek helyett is újakkal (adóemelések, költségcsökkentések) állt elő a kabinet. Felszámolni nem akarja az alkotmánybíróságot – sietett hozzátenni a miniszterelnök –, de a bírókat jobban meg kell válogatni. A kormányzó szociáldemokrata (csak a nevében baloldali, valójában jobbközép) párt máris elkezdte összegyűjteni a fizetéscsökkentésekkel kapcsolatos hazai és külföldi bírósági ítéleteket, hogy ezeket összehasonlíthassa. Sőt egyes képviselők azt is felvetették, hogy pontosan meg kellene ismerni az alkotmánybírók politikai gondolkodásmódját.
Különösen kínosan érinti Passos Coelhot, hogy az EU és az IMF felfüggesztette a mentőcsomag utolsó részletének átutalását, miután egy hónapja még diadalittasan jelentette be: Portugália „tiszta kiszállással”, áthidaló hitel kérése nélkül hagyja el a mentőprogram védelmét. A miniszterelnök gazdasági sikerként tálalta ezt, elemzők azonban már akkor figyelmeztettek, hogy inkább belpolitikai használatra szánt üzenetről van szó. Már csak azért is, mert a portugál államadósság – főként a hatalmas hitelcsomag miatt – még mindig a GDP (bruttó hazai termék) 130 százalékára rúg.
– Kezd magához térni a gazdaság, a lakossági fogyasztás vagy a beruházások terén vannak kedvező jelek. A strukturális problémák viszont nem oldódtak meg – válaszolta a Népszabadság kérdésére a 64 éves Augusto Mateus. Két fő feladatot említett: biztosítani a portugál vállalatok versenyképességét és megreformálni, hatékonyabbá tenni az állam működését. Ám a lisszaboni vezetés legsürgetőbb teendője bebizonyítani, hogy a büdzsében keletkezett lyukat mihamarabb sikerül betömnie. E nélkül aligha tudja az év végére a GDP négy százalékára, 2015 végére pedig 2,5 százalékára levinni a költségvetési hiányt, amint ezt az EU–IMF szakértőinek már „könnyelműen” megígérte.