Az esetleges terrorfenyegetettség miatti félelem, no meg a rengeteg meghívott vendég miatt szinte a margóra szorítva érezhetik magukat a kis normandiai települések lakói az 1944 júniusi, második világháborús partraszállás hetvenedik évfordulóján. Franciaország az Egyesült Államok és Oroszország közé ékelődve tör köztes szerepre, de ehhez Francois Hollande elnöknek már nincs ütökártya a kezében.
A korabeli kódnevén Kard elnevezéssel illetett partszakaszra a vendéglátó Francois Hollande francia államfő a világpolitika olyan irányítóit várta, mint Barack Obama amerikai elnök, David Cameron brit vagy Stephen Harper kanadai kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Sőt az egykori háborús ellenfelek közötti, immár sok évtizedes kiengesztelődés jegyében Angela Merkel német kancellár is a vendéglistán szerepel, ahogyan átkelt a Csatornán II. Erzsébet angol királynő is. Mégpedig több mint 650 egykori brit veterán, a 156 ezer egykori szövetséges katona életben maradt képviselői társaságában, akik közül a legfiatalabbak is a kilencvenhez közelítenek már.
Stefan Wermuth / Reuters |
A világháború menetét alepvetően megváltoztató, a náci Németország és szövetségesei vereségét felgyorsított, noha ezrek életét követelt 1944-es partraszállásra látványosan emlékeznek pénteken. Így nyolcszáz főre főzött Michelin-csillagos díszebéddel vagy a brit 16-os légiszállítású rohamdandár ejtőernyőseinek bemutatójával. A leglátványosabb elem azonban alighanem a 19 állam-, és kormányfő részvétele, főleg az ukrán válság miatt, amely fél éve feszélyezi a nyugati hatalmak és Oroszország viszonyát. A hidegháború legrosszabb évtizedeiben, a negyvenedik évfordulóig, 1984-ig amerikai elnök el sem látogatott a megemlékezésre, akkor azonban az újraválasztására készülő Ronald Reagan megtette. Egyáltalán, Francois Mitterrand elnöksége (1981-1995) idején kezdték megadni az eseménynek a mostani rangját, az oroszok pedig 2004-től kezdve vesznek részt magas szinten. Utólag különösnek tűnik, de következetesen távol tartotta magát győzelmi ünnepségektől a partraszállás egykori aktív érintettje, Dwight D. Eisenhower, akinek pedig 1954-ben elnökként is lehetősége lett volna rá, hogy ezen triumfáljon.