Hétfőn a ciszjordániai Rámálláhban letette a hivatali esküt a közelmúltig egymással rivalizáló két szervezet, a Fatah és a Hamász támogatásával megalakult palesztin egységkormány. A két szervezet azután szakította meg az együttműködést, hogy 2007-ben a Hamász erőszakkal magához ragadta a hatalmat a Gázai övezetben. A megosztottság néhány hónappal ezelőttig tartott, a Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatóság (PA) – amelynek a Fatah a vezető frakciója – és Izrael közötti béketárgyalások kudarca után azonban a két fél újra felvette a fonalat. Ez nem azt jelenti, hogy az egységkormány megalakulása gördülékenyen ment volna, a szivárgó hírek szerint legalábbis a tárcák elosztásáról gyakorlatilag az eskütétel előtti pillanatokig kemény viták folytak.
A plesztinok Abbász és a néhai vezetőjük, Jasszer Arafat portréival ünnepeltek Hán Júniszban Ibraheem Abu Mustafa / Reuters |
Rami Hamdallah miniszterelnök kabinetjének 17 tagja van, a palesztinok pedig hangsúlyozzák, hogy technokrata kormányról van szó, amelynek egyik tagja sem a Hamász vagy a Fatah tisztségviselője. Az Izrael által életbe léptetett utazási korlátozások miatt a gázai miniszterek egyébként nem utazhattak el a ciszjordániai eskütételre, hanem videókonferencián követték, ami Rámálláhban történt. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap felszólította a nemzetközi közösséget, hogy utasítsa el a kapcsolatfelvételt a palesztin egységkormánnyal, hétfőn pedig azt mondta, minden egyes rakétáért, amelyet a Gázai övezetből kilőnek a zsidó állam felé, a Palesztin Hatóság felel. A Hamászt Izrael, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorszervezetnek tartja. John Kerry amerikai külügyminiszter telefonon fejezte ki aggodalmát Abbásznak a Hamász részvétele miatt a most esküt tett kabinetben.