Először kerül sor közvetlen elnökválasztásra Törökországban, de az augusztus 10-i voksolás eredményét előre borítékolni lehet, a toronymagas esélyes Recep Tayyip Erdogan eddigi miniszterelnök. A legutóbbi felmérések 54 százalékos győzelmet jeleztek Erdogannak, aki ezzel kormányfőből minden átmenet nélkül államfővé válhat. A török belpolitikáról Nuray Mert politológust, az Isztambuli Egyetem oktatóját, a Hürriyet Daily News publicistáját kérdeztük.
– Hogyan hat a gázai konfliktus a törökországi fejleményekre?
– Gáza sorsa valódi tragédia, amely megrendít minden érző embert, humanistát. A török társadalom Palesztinával kapcsolatos érzelmeit mindig befolyásolta az aktuális politika. A hetvenes években a baloldal kötelezte el magát a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) harca mellett. A konzervatívok pedig szinte nem is törődtek velük, mert a palesztin mozgalmat baloldali, anarchista szervezetnek vélték. Amikor a palesztin iszlamisták bekapcsolódtak a harcokba, akkor lett ez központi kérdés a török konzervatívok számára. Erdogan azért támogatja a Hamaszt, mert ez része az ő iszlámalapú eszmerendszerének. Gáza így a politika központi kérdésévé lett Törökországban. A konzervatívokat és az iszlamistákat egyébként mindig aggasztotta Izrael. Nemcsak azért, mert a zsidó állam megalapítása ellentmondásos volt, hanem azért is, mert ideológiájukat és általános világképüket a zsidó összeesküvési elméletek formálták. Sajnos ezt tapasztaljuk most Törökországban, s Erdogan még „hitlerezik” is egy kicsit, Izraelt minősítve. Egy török lapban megjelent cikkben a török zsidókat hibáztatják az izraeli katonaság fellépéséért.
– Ez a választási kampányhoz tartozna, vagy a török kormány valóban felsorakozik a Hamasz oldalán? Erdogan politikája Szíriában és Irakban nem túl sikeres, lehet, hogy most új frontot nyit?