Meglepetés aligha lesz a hét végén Oroszországban. Már most biztosnak tűnik, hogy a vasárnap esedékes parlamenti választások után is négypárti marad a törvényhozás alsóháza, az állami duma, és a hatalmi párt, az Egységes Oroszország (JeR) végez az első helyen. A kérdés legfeljebb az, változnak-e az arányok.
A felmérések ugyanis – elsősorban a gazdasági gondok, az életszínvonal csökkenése miatt – heteken át a Vlagyimir Putyin államfő politikai háttereként szolgáló tömörülés és az annak élén álló miniszterelnök, Dmitrij Medvegyev népszerűségének csökkenését mutatták. Igaz, különböző mértékben. A független közvélemény-kutató, a kampány közepén „idegen ügynöknek” minősített és a választási kutatásoktól eltiltott Levada Központ augusztus végén arra a következtetésre jutott, hogy az összes választó körében 39-ről 31, a biztos szavazók között 57-ről 50-re esett vissza a kormányzó párt támogatottsága.
Más közvélemény-kutatók kisebb csökkenést mértek. Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy ehhez hozzá kell adni az úgynevezett „adminisztratív tartalékok” hatását. Azt, hogy a JeR élvezi az állami szervek támogatását, s mellette áll az Oroszországban vezérként tisztelt Putyin, akinek népszerűsége meghaladja a 80 százalékot. – Jó néhányan még a jelöltségig sem juthattak el, adminisztratív ürügyekkel szűkítették a lehetséges résztvevők körét. Valódi versenyhelyzet csak nagyon kevés körzetben van – mondta a Népszabadságnak Alekszandr Kinyev politológus.
Az államfő, miközben formálisan igyekszik távolságot tartani a JeR-től (nem is tartozik a tagjai közé), többször értésre adta: fontos számára, hogy hatalmi maradjon a hatalmi párt. Június végén – négy év után először – beszédet mondott a szervezet kongresszusán, nyilatkozataiban stabilizáló erőként jellemezte a pártot.