Az IS számára a Nuszra veszélyesebb is más ellenfeleinél, mivel sokféle anyagi, pénzügyi támogatást kap, gazdag szponzorai vannak az öbölállamokban, és az al-Kaida nemzetközi hálózata is segíti. A „kalifátus” azonban mindenütt a konkurens dzsihadisták megsemmisítésére törekszik. A kiszorítósdi forrásunk szerint más frontokon, így Afganisztánban vagy a muzulmánok lakta nyugat-kínai területeken is zajlik.
Eközben immár kezd valóban nemzetközivé lenni az IS elleni küzdelem. Először egy izraeli forrás számolt be róla, hogy orosz felségjelű MiG vadászgépek szálltak le egy Damaszkuszhoz közeli légi támaszpontra, és máris bevetették őket. A sugárhajtású vadászgépek mellett orosz harci helikoptereket is küldenek majd az IS (és feltehetően a szíriai rezsim más ellenfelei) ellen.
Az oroszok ezzel csatlakoznak a szír légtérben már eddig is jelen lévő amerikai harci gépekhez és a bevetéseket nemrég megkezdő török F–16-okhoz. Az amerikaiak immár felfegyverzett drónokat is indítanak. Ezekkel feltehetően az IS parancsnokait kívánják kiiktatni.
Az izraeli Ynet.news írta meg, hogy az iráni forradalmi gárda Kudsz nevű egységének parancsnoka, Kaszem Szolejmani vezérőrnagy nemrég felkereste Moszkvát, ahol stratégiai megállapodásra jutottak. Ennek lényege: minden szükséges erőfeszítést megtesznek, hogy Bassár el-Aszad rendszere megőrizhesse székhelyét, és Szíria továbbra is gátként akadályozza az IS és más iszlamista osztagok nyomulását a volt Szovjetunió muzulmán utódállamai felé.
A stratégiai megállapodás fontos eleme, hogy orosz–iráni összefogással akarják talpra állítani Aszad romokban lévő hadseregét, és újra fel akarják fegyverezni a rezsim erőit. Aszad csapatai izraeli értékelés szerint a legtöbb fronton visszavonulóban vannak, elhagyták a stratégiai jelentőségű Idlib tartományt, és visszahúzódnak a Földközi-tenger partvidéki hegyei között húzódó sávba, ahol az alaviták (az Aszad-rendszerhez lojális, a hadsereg törzsét alkotó síita vallási-etnikai csoport tagjai) élnek.
Az IS célpontjait más NATO-államok és arab országok harci gépei is támadják. A légi csapások azonban eddig nem rendítették meg a szunnita kalifátust. További tömeges kivégzésekről érkeznek hírek, s feltehetően még mindig kapnak utánpótlást külföldről. Az utóbbi időben azonban számos hír arra utal, hogy a török hatóságok kezdik lezárni az IS „humán forrásait”.
Bevetik a vízfegyvert
Kétségbeesett felhívást adott ki tegnap a Nemzetközi Vöröskereszt szíriai képviselete. Az ország két nagyvárosa, Aleppó és Damaszkusz lakosságát túszként tartják a vízellátást ellenőrző különböző fegyveres csoportok. Ha nyomást akarnak gyakorolni ellenfelükre, egyszerűen elvágják milliónyi ember vízellátását. Az öt éve tartó harcokban megsemmisült az ország ivóvízellátását biztosító rendszer fele. (M. G.)