Az oroszoknak világosan kell látniuk, hogy Ukrajna akár Kelet-Európa Afganisztánjává is válhat
- A főbb szereplők közül csak Oroszországnak van világos célja, mégpedig Ukrajna föderalizálása. Mind Ukrajna maga, mind pedig a Nyugat megosztott ebben, fogalmazott Jarábik Balázs, a Carnegie Ukrajna-, és Kelet-Európa-kutatója, aki korábban az ukrán civil társadalom kiterjesztésén dolgozott Kijevben.
Dmitrij Trenyin, a washingtoni székhelyű agytröszt moszkvai központjának igazgatója azt mondta: az elejétől fogva hihetetlennek hangzik számára, hogy Oroszország fegyveresen is beavatkozna Ukrajnában, mert Vlagyimir Putyin elnök is tisztában van a következményekkel. (Ezt jelezheti az hogy az orosz elnök szerdán visszahívta az ukrán határnál hadgyakorlatot tartó orosz egységeket, a támogatásáról biztosította a május 25-i ukrán elnökválasztást, a kelet-ukrajnai orosz és oroszpárti szeparatistákat pedig a május 11-re tervezett függetlenségi népszavazás elhalasztására kérte fel.)
|
Vlagyimir Putyin kész tényeket teremt RIA Novosti / Reuters |
Majd ezt azzal árnyalta, várhatóan a Nyugat sem küld csapatokat, de ha „tanácsadókat" és hadieszközöket bocsát Kijev rendelkezésére, és ezek segítségével oroszokat ölnek meg, az megváltoztathatja a helyzetet, és beavatkozásra késztetheti Moszkvát. Sőt az is, ha a mostani belső konfliktus annyira kibővül, hogy nagy tömegek harcolnak mindkét oldalon egymással.
- Mégis, az oroszoknak világosan kell látniuk, hogy ebben az esetben Ukrajna Kelet-Európa Afganisztánjává válhat. Ezért nagyon meg fogja Moszkva ezt fontolni, mondta Trenyin. Azaz olyan elhúzódó konfliktussá, amelyből nincs „kijárat", és saját országukra nézve is komoly következményekkel járhat.
- Az oroszoknak vannak még manőverezési lehetőségeik. Nem vagyok biztos benne, hogy az idő a Nyugatnak dolgozik - vélte Andrew Weiss, a konferenciabeszélgetés amerikai résztvevője, a Carnegie kutatási alelnöke.
|
Az ukrán határzár Mariupol előtt Marko Djurica / Reuters |
Az Oroszország-, és Eurázsia-kutatásokat felügyelő szakember, aki korábban az idősebb George Bush és Bill Clinton elnöki adminisztrációjában foglalkozott a térséggel, rámutatott: a nyugati, így az amerikai és az európai szankciók összehangolása sem könnyű, arról nem is beszélve, hogy a NATO pedig konszenzusos döntéshozatallal működik. „Nem látom, hogy a tagállamok felsorakoznának a beavatkozás mellett".
A résztvevők latolgatták, hogy milyen körülmények között kerülhet sor a május 25-i ukrán elnökválasztásra. Elhangzott, keleten a lakosság 70 százaléka, országosan pedig 85 százalék fejezte ki pár hete az akarát, hogy leadja ezen a voksát, de nagy kérdés, milyen lesz a napi helyzet a keleti országrészben. A szeparatisták célja, hogy megzavarják a választásokat – mondta Jarábik.