Fájdalmas reformokat szavazott meg az athéni parlament, a kormánypárt a szakadás szélén áll, Alekszisz Ciprasz miniszterelnök népszerűsége azonban mégis töretlen. A lapunknak nyilatkozó görög szakértők a Sziriza-vezér titkát próbálták megfejteni.
„Nehéz kompromisszumot választottunk, hogy elkerüljük Európa legszélsőségesebb köreinek legszélsőségesebb terveit" – így győzködte képviselőtársait Alekszisz Ciprasz kormányfő, aki az EU és az IMF által megkövetelt újabb reformokat terjesztett a törvényhozás elé. Noha a 300 fős parlamentben 230 igen szavazatot kapott csütörtök hajnalban az intézkedéscsomag, a kormányzó Sziriza képviselőinek közel negyede, 36 politikus nem támogatta azt. Sokat nem javult a helyzet a múlt heti voksoláshoz képest: akkor 39-en lázadtak fel.
Ciprasz az előrehozott választásokat abszolút többséggel nyerheti meg, a kérdés csak az, hogy a pártja egyben marad-e Alkis Konstantinidis / Reuters |
Ciprasznak annyiban igaza van, hogy a pénzügyi összeomlást vagy Görögország távozását az euróövezetből sikerült megakadályozni. – A miniszterelnök népszerűségének fő oka, hogy fiatal, új a politikai életben, és ellenzéki oldalon egyetlen vetélytársa sincs – magyarázta lapunknak Dimitriosz Kacikasz, az európai politikával foglalkozó athéni alapítvány, az Eliamep kutatója. Szerinte a görög választók megunták a hagyományos politikai pártokat, dühösek rájuk, ezért hajlandók a Sziriza vezérének második esélyt is adni. – Nagy előnye, hogy nem régóta kormányozza az országot, senkinek sem kellett még „Ciprasz-adót" fizetnie. Ez azonban szeptembertől változhat – tette hozzá Kacikasz, arra utalva, hogy a lakosság igazából ősztől érzi majd a most elfogadott megszorítások hatását.