20.45 A meghallgatás véget ért. A bizottsági koordinátorok holnap ülnek össze kiértékelni Navracsics teljesítményét.
20.43 Búcsúzóul Silvia Costa levezető elnök azért még finoman odaszúr a biztos-jelöltnek: köszöni mindenkinek, hogy tiszteletben tartották egymás véleményét, a vita ugyan kicsit keserű volt, de hát ilyen a demokrácia (That's democracy for you).
20.40 Zárszavában Navracsics köszöni a lehetőséget, majd konstatálja, hogy "ez egy őszinte, nyílt, demokratikus párbeszéd volt". Három óra és negyvenöt kérdés után sem változott azonban a véleménye, sőt inkább csak megerősítette abban, hogy milyen fontos az együttműködés. Majd megismételte címszavakban, amit a nyitóbeszédében és a válaszainak többségében is elpufogtatott.
21:35 Az utolsó érdemi kérdés a lengyel Krrystyna Lybackától. Orbán megjegyzése a téma, hogy a magyar nemzeti érdekeket kell védeni Brüsszelben. Orbán nem érti, hogy működik az EU, vagy alá akarja ásni? Biztosként Ön mit fog képviselni? – firtatja. Navracsics azt mondja, hogy független tagnak készül az Európai Bizottságba, eleget tesz a jogainak és a kötelezettségeinek is, úgy mindez a közösségi érdeket szolgálja. Egy biztos csak közösségi érdeket szolgálhat – hangsúlyozza.
20:21 A kisebbségi nyelvek használatáról kérdezi Cabezon Ruiz. Jelöltünk persze minden nemzetiségnek biztosítaná a jogokat.
20:10 Valaki azon sajnálkozik, hogy a sport háttérbe szorult. Erre Navracsics emlékeztet a jövő szeptemberi EU-sporthétre és arra, hogy a 28 tagország sportélete jövőre 300 millió eurót kap Brüsszeltől.
20:08 Momchil Nekov bolgár képviselő is a civilek támogatásának kérdéskörét feszegeti, amire meglepő módon az a válasz: nemcsak hogy támogatja őket, de itthon indított egy programot a "gyerekbarát igazságszolgáltatásért", civilek bevonásával, ahogy a korrupció ellen is civilekkel vállvetve küzdöttek (olyannyira, hogy - ahogy az EP Twitter-csatornáján valaki megjegyezte - lerohanták a Transparency International korrupcióellenes civil szervezet irodáját).
20:07 Még egy kérdés a civil szervezetekről. Navracsics megismétli, hogy ő együttműködik a civil szervezetekkel, mert nem lehet úgy, hogy csak a politikusokkal folytat párbeszédet az ember. Újra emlékeztet, hogy ő hozott össze egy eltűnt gyermekekért létesített segélyvonalat.
19:59 A svéd Cecilia Wikström szegezi neki, hogy Navracsics az "építésze" volt annak a rendszernek, amely többek között felszámolta az igazságszolgáltatás függetlenségét. Szerinte a biztosjelölt válaszaiból kitűnik, hogy tehetséges politikus, de figyelmezteti: az EP-ben is ilyenek vannak. Azt firtatja, hogyan lesz Navracsicsnak gyümölcsöző együttműködése egy olyan testülettel, amelyben éppen azokat az értékeket védi, amelyeknek az Orbán-kormány a felszámolására törekszik. Navracsics erre úgy válaszol, hogy a magyarok jobban bíznak az igazságszolgáltatásban, mint az EU-átlag. Ez a "jobb" egyébként 58 százalékot jelent. A válaszában szerepel a „gyerekbarát igazságszolgáltatás” kifejezés. Merthogy az Orbán-kormány ilyet alakított ki.
19:46 Margrete Auken még mindig nincs meggyőzve arról, hogy Navracsics biztosként is az EU alapvető értékeit fogja képviselni az Orbán-kormány helyett, és emlékeztet arra, hogy Navracsics az ombudsmanokért fog felelni úgy, hogy a „ briliáns" magyarországi ombudsmant – Székely Lászlót – kormányzati támadás érte. Navracsics erre az EU alapszerződéseinek pluralizmust biztosító passzusait idézi fel.
19:40 Jean-Marie Cavada tarthatatlannak nevezi Navracsics helyzetét, hiszen az ellenkezőjét kellene tennie biztosként, mint amit Budapesten művelt. "Hogy tudná hitelesen képviselni az alapvető jogok chartáját, amit Magyarországon miniszterként aláásott?" A válasz: az európai értékek és érdekek védelme megtiszteltetés számára, és bízik a jó együttműködésben a más pártállású EP-képviselőkkel is, ahogy - szerinte - Magyarországon is jól tud az ellenzékkel együttműködni.
19:35 Egy pikírt, de ostoba kérdés arról, hogy magát tartja-e a legjobban kvalifikált szakembernek erre a biztosi posztra. Navracsics erre úgy válaszol, hogy nem, Magyarországon sokan tehetségesek és jobbak lennének nála, de úgy alakult, hogy ha bizalmat kap, neki kell vállalnia a feladatot.
19:32 Egy EP-képviselői kommentár szerint a magyar belpolitika fájdalmasan rossz úton jár, beleértve a felsőoktatást is, amelyben egyetemi tanárként Navracsics személyesen is érintett volt.
19: 27 Jávor Benedek kérdezi Navracsicsot arról, hogy a biztosjelöltnek állítólag nincs személyes konfliktusa. Ennek cáfolatául felidézi, hogy az Orbán-kormány éppen Navracsics kezdeményezésére számolta fel a civil szervezetek önkormányzatiságát, és amikor nem sikerült megszereznie az ellenőrzést a Norvég Alap felett, akkor hadjáratot indított ellenük. A kérdés az, hogy mindezt Navracsics csak Magyarországnak tartogatta, vagy minden tagország részesül benne? A civil szervezet függetlenségének a felszámolását szerinte az jelenti, hogy az állami pénzeket most a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) osztja fel egy politikai kinevezettel az élén.
Navracsics szerint nem igaz, hogy az önkormányzatiságot felfüggesztették volna – "az átalakítás egy átalakítás" –, és neki jó kapcsolata van velük. Örül, hogy Jávor egy civil szervezet nevét sem említette a rossz kapcsolat példájaként. Viták vannak, de ez nem kizáró oka az együttműködésnek – állítja. Emlékeztet arra is, hogy Magyarországon több mint hatvanezer civil szervezet működik gond nélkül.
19:22 Nem tiszteli a véleménynyilvánítás szabadságát a magyar kormány, a mostani választásokon pedig elhallgattatták a politikai ellenfeleiket. Hiteltelen, hogy most meg az alapvető európai értékek mellett küzd. Mit tenne EU-biztosként, ha egy kormány - akár a magyar - korlátozná a sajtószabadságot? - hangzik a következő kritika. A jelölt válaszul fogadkozott, hogy mennyire elkötelezett az EU alapelvei mellett, és hogy részrehajlás nélkül fog fellépni ilyen esetekben, nem fogja befolyásolni egyetlen párt vagy kormány sem.
19:20 Egy görög képviselő a nácik által elhurcolt műtárgyak sorsáért aggódik. Navracsics válasza, ha megválasztják EU-biztosnak, majd utánaolvas. Az egésznek a jelentősége kimerül a kérdező, a 92 éves Manolisz Glezosz személyében, aki az Európai Parlament doyenje és a második világháborús partizánmozgalom élő legendája.
19:13 A felsőoktatási hallgatók röghöz kötése ellentmond a munka szabad áramlásának európai alapelvével - ezzel szembesítették Navracsicsot egy újabb kérdés során. A válasz: a röghöz kötés valóban nem egy nagyszerű megoldás, de valamit ki kellett találni, hogy otthon tartsák a diplomásokat.
19:05 Tormay Cecília és Nyírő József után a Mein Kampf is kötelező olvasmány lesz? - hangzott a következő, Navracsics szerint cinikus kérdés, ami a szélsőjobboldal itthoni térnyerését firtatta. A biztosjelölt válaszul azt bizonygatta, milyen jó a kapcsolata a magyarországi zsidó szervezetekkel, és milyen fontos a zsidóság Magyarország politikai és kulturális életében. Majd bedobta az adut: az ő felmenői között is voltak zsidók, horvátok, szlávok.
18:58 Szándékosan és szisztematikusan semmibe vették az európai értékeket a médiatörvény, az oktatási és az igazságügyi rendszer átalakítása során, amire még büszke is volt miniszterként, hogy lesz így jó EU-biztos? - hangzik a következő kérdés. A válasz: a magyarok hisznek a kultúra szabadságában, miközben rengeteg a vita, de hát ilyen a demokrácia. Azt viszont visszautasítja, hogy EU-ellenességgel vádolják: „Már akkor az európai demokrácia mellett voltam, amikor ez nem volt divat.”
18:50 Egy másik kérdés arra irányul, hogyan tanítaná demokráciára a fiatalságot. Amire az Navracsics válasza, hogy miniszterként rendezett egy vetélkedőt középiskolásoknak az európai alapértékekről.
18:40 Sokszínű közösség a miénk, a közösségek közössége, de ezek között a közösségek között van szolidaritás, megértés és együttműködés. És ő hisz az európai közösségben.
18:38 Nincs olyan, hogy európai polgár – idézi Junckert egy brit EP-képviselő, Navracsicsnak szegezve, hogy mit gondol erről.
18:37 Navracsics visszatér arra, hogy az Európai Bizottság felszólítására a jogszabályon változtattak. Hisz a sokszínűségben.
18:36 Valaki nem volt elégedett a válaszával a médiatörvényről szóló kérdésre. Gyakorolna-e önkritikát? – firtatja.
18:34 A civil szervezetek elleni lépésekről faggatják, amire Navracsics úgy válaszol, ő is dolgozott civil szervezeteknek. Amikor a Norvég Alap ügye felmerült, minden kérdést megoldottak a norvég állammal folytatott tárgyalásokon. "Szeretnék együttműködni a civil szervezettekkel" – teszi hozzá.
18:33 A második kemény kérdés a felsőoktatásról szól. Kiterjesztené-e a röghöz kötést az egész EU-ra. A választ nem hallani az élő közvetítés hibája miatt.
18:32 Lecke volt – teszi hozzá.
18:31 Teljes mellszélességgel kiáll a sajtószabadság mellett – válaszolja a leendő magyar biztos. Emlékeztet, hogy a bírálatok hatására a törvényt módosították, ő maga közvetített az EU-s intézményekkel folytatott tárgyalásokon.
18:29. A médiatörvényről kérdezik és azokról a kritikákról, amelyeket a világszerte vitatott jogszabály kapott.
18:28 Egy kulturális sokszínűségről szóló kérdésre a magyar EU-elnökség alatt elfogadott intézkedéseket méltatja.
18:25 Navracsics az első kérdést az Erasmus-programról kapja, amelyet az EU legfontosabb programjának nevez. Ami az Erasmus Plus programot illeti, minél szorosabb együttműködésre van szükség, intézményi szinten is – mondja.
18:24 Az expozé vége.
18:23 Megtiszteltetés képviselni mindezt, amelyhez támogatás kért.
18:22 Erasmusra hivatkozik, mint az EU értékeinek és identitásának a megtestesítőjére.
18:21 Az EU-ban beszélt összes nyelv népszerűsítése érdekében tenne.
18:20 Navracsics a sportról beszél. Jövőre rendezik meg az EU első sporthetét.
18:19 „Az EU-állampolgárság éljen és lélegezzen, képviselője a közös értékeinket." Ez a hatodik.
18:19 A fiatalok munkanélkülisége ellen küzdene, és bevonná őket a szakpolitika kialakításába is.
18:17 A leendő biztos szeretné, ha az oktatás–kutatás–üzlet háromszög valósággá is válna.
18:16 A harmadik, hogy az EU egyetemei a legjobbak legyenek a világon.
18:15 A második: az EU a digitális világban is virágozzék.
18:14 Az első, hogy az oktatást az EU homlokterébe helyezi.
18:13 Hat programpontot vázol fel.
18:10 „Néhány újságot olvasva azt látni, hogy az oktatási portfólió jelentéktelen. Én ebben nem hiszek. Van ország, ahol a fiatalok között 50 százalékos a munkanélküliség" – hívja fel a figyelmet az egyik problémára.
18:07 Navracsics megtisztelve érzi magát. A programja előtt a hálával kezdi. Nagyobb megtiszteltetés nincs a biztosi posztnál, az EU-állampolgárok szolgálatánál. Sok a vita, de az EU előnye, hogy teret ad a nyílt, nyugodt vitának. Személyesen is elkötelezett az EU-alapelvek mellett.
18:05 A meghallgatás Navracsics expozéjával kezdődik. Utána egy percben hangozhatnak el kérdések, a leendő biztosnak pedig két perce van válaszolni. A meghallgatás Navracsics záró megjegyzéseivel ér véget.
18:00 Ahogy az összes többi biztosjelölt, Navracsics is kapott előzetesen kérdéseket, és mint mindenki, ő is próbált eléjük vágni. Ezekből a válaszokból a EUObserver a következőket idézte: „Lemondtam a miniszteri tisztségemről (Navracsics néhány hónapon át külügyminiszter volt a harmadik Orbán-kormányban – a szerk.), hogy teljes egészében a felkészülésre koncentrálhassak. Ha megválasztanak, biztosként elkötelezetten fogom biztosítani, hogy a tagországok megfeleljenek az EU alapelveinek."