Az ukrán válság új értelmet adott a visegrádi együttműködésnek, és felértékelte a tíz évvel ezelőtt csatlakozott közép-kelet-európai országokat – derült ki azon az EU-csatlakozás tíz évére visszaemlékező konferencián, amelyet a magyar külügyminisztérium szervezett, számos környező ország külügyminiszterének a részvételével.
– Nem feltétlenül öröm ez nekünk, de az orosz fegyveres agresszió Ukrajnában új geopolitikai realitást eredményezett. Felértékelte a térségünket, és új megvilágításba helyezte a közös európai kül- és biztonságpolitika fontosságát is – fogalmazott Martonyi János külügyminiszter. Arra is emlékeztetett, hogy Európa újraegyesítésnek még nincs vége, és bár a jogi és gazdasági integráció továbbra is fontos, ismét előtérbe kerülnek az olyan alapvető ügyek, mint a béke és a biztonság megőrzése.
Werner Fasslabend volt osztrák külügyminiszter, Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, Karel Schwarzenberg volt cseh külügyminiszter, Lamberto Dini volt olasz miniszterelnök, Franco Frattini volt olasz külügyminiszter, Martonyi János külügyminiszter, Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter, Guido Westerwelle német külügyminiszter, Németh Zsolt, a külügyminisztérium államtitkára és Hubert Védrine volt francia külügyminiszter (b-j) a Magyarország EU-csatlakozásának 10. évfordulója alkalmából rendezett, Felzárkóztunk vagy lemaradtunk? című háromnapos nemzetközi konferencia első napján Budapesten a Magyarság Házában 2014. április 28-án. Illyés Tibor / MTI |
Az ukrán válság kifutását és azt, hogy Moszkva valóban meddig hajlandó elmenni, senki sem merte megjósolni. Néhány napja a brit Timothy Garton Ash cikkében azt boncolgatta: Moszkva célja valójában nem Ukrajna egy részének bekebelezése, hanem „boszniazálása", megosztása, ami végeredményben egy bukott államot eredményezne épp az unió keleti határainál. – Ha Ukrajna belemenne a föderalizálásba, akkor valóban fennállna a veszélye, hogy az ország egy új Boszniává válik – ismerte el lapunk kérdésére Radoszlav Sikorski lengyel külügyminiszter. Épp ezért tanácsolja Kijevnek az Európai Unió a decentralizálást, amely az adók és a felelősségi jogkörök megosztását jelenti, de az ország egységnek megőrzésével.