Olyan „hazafias törvényt” is emlegetnek, amilyet az Egyesült Államok a 2001. szeptember 11-i terror után dolgozott ki, s amely olyan visszásságokat eredményezett, mint hogy a feltételezett terroristáknak nincsenek jogaik, hiszen nem legitim, a háborús jogban nem elismert hadviselést is folytatnak.
Tény, hogy éppen két hónappal ezelőtt a franciák már elfogadtak egy olyan törvényt, amely megnehezíti az iszlamista terrorcselekményekkel gyanúsítottak kiléptetését az országból. Pontosan azért, hogy ne menjenek a szíriai–iraki polgárháborúba harcolni, majd térjenek vissza még vérszomjasabban.
|
Kiállás a volt miniszterelnökökkel. Nicolas Sarkozy volt és Francois Hollande jelenlegi államfő hétfőn Jean-Pierre Raffarin, Edouard Balladur, Alain Juppé és Francois Fillon társaságában Pascal Rossignol / Reuters |
Ám ennek ellenére kiderült, és hétfőre a törökök hivatalosan is megerősítették, január 8-án, tehát aznap, amikor férje, Amedy Coulibaly legyilkolt egy francia rendőrnőt, Hayat Boumeddiene simán átkelt a török–szíriai határon, az Európai Unióból pedig az új év második napján, Madridon keresztül lépett ki.
Az pedig a belső ellenőrzést minősíti, hogy Farid Benyettou, a Charlie Hebdo szatirikus hetilap elleni merényletet elkövető Kouachi testvérek egykori mentora éppen abban a párizsi kórházban dolgozik ápolóként, ahol a terrortámadás sérültjeit ellátták. Megkezdődött tehát a felelősségi lánc visszafejtése, hiszen a hatóságok előtt jól ismert elkövetőkről van szó. Coulibalyt még – mint korábban hitték –jó útra tért „mintaelítéltként” az elnöki palotában is fogadták.
|
Vasárnap a békefelvonulásra országszerte 3,7 millió ember ment el Jamal Saidi / Reuters |
– Nagyon meg fog döbbenni, aki Franciaországba utazik – állítja kérdésünkre Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Franciaország-elemzője, aki azzal azonban nem számol, hogy a 67 milliós ország egyfajta „rendőrállamot” építene ki.
Sőt, ideiglenes erődemonstrációnak tartja a hatalmas biztonsági arzenál felvonultatását. Fejérdy példaként hozza fel az ideiglenességre, hogy a három éve már megtámadott Charlie Hebdo védelmét sem sikerült hosszú távon garantálni. A szerkesztőséget akkor iszlamisták gyújtották fel a nagy vihart kavart Mohamed-karikatúrák nyomán.
Ezzel párhuzamosan a francia sajtó feszegetni kezdte: miként lehetséges, hogy míg szeptember 11. után a Nyugat egységet demonstrált, Barack Obama amerikai elnök most nem kelt át az óceánon, egyik minisztere, Eric Holder igazságügyi miniszter pedig tárgyalásai után anélkül hagyta el Párizst, hogy részt vett volna a köztársasági meneten.