A rendőrök közben sorfalat alkotnak, és elkerítik a főbejárat előtti részt. A gyalogosoknak kerülniük kell, a fegyelmezetten elázó tüntetőknek viszont ez jó jel: tényleg erre jön majd Barroso. Nekiállnak gyakorolni a „Szabad ország, szabad egyetem" szlogent, amelyet egyre ritmusosabban skandálnak. De mégis csak portugál vendéget várnak, így egy magas, ősz hajú férfi portugálul is elismétli néhányszor a megafonban – brazil akcentussal – ugyanezt a jelszót.
Nem csupán a bizottsági elnök dühíti amúgy a baloldali szervezetek aktivistáit (képviselteti magát a Védegylet, a Párbeszéd Magyarországért és a Magyar Egyesült Baloldal is). Az EU–USA szabadkereskedelmi egyezmény ellen is felszólalnak, az arra járóknak „A multik hatalomátvétele?" című brosúrát osztogatják. Újabb támadás ez a demokrácia és a szociális jogok ellen – derül ki a rögtönzött sajtótájékoztatón, amelynek Benyik Mátyás, az ATTAC Magyarország elnöke vet véget. – El kell hagyni a területet, jön Barroso!
Tíz év telt el, és amúgy sem kritizálni jött
És tényleg jön, rendőrautó felvezetésével érkezik a hosszú kocsisor. El is indul a jól begyakorolt „Szabad ország, szabad egyetem" skandálás, most már csak magyarul, és minden tábla a magasba emelkedik... Ám José Manuel Barrosót sem ejtették a fejére: profi politikusként kipattan az autóból, kezet ráz az őt fogadó egyetemi méltóságokkal, és egy pillanatra sem néz oldalra. A tiltakozó csapat kiesik a látóköréből.
Odabent nyoma sincs hőzöngésnek.
A díszdoktorrá avatás helyszínéül szolgáló előadóterembe csak előzetes regisztráció után, fémdetektoros kapun át lehet bejutni. Itt már másfajta szlogenekkel dolgoznak: „Tudásom, az én segítőm" – olvasható a falon, előtte díszes öltözékben sorakoznak a professzorok és Barroso. A frissen avatott díszdoktor beszédet is mond, lám, Magyarország tíz éve az EU tagja, ő pedig tíz év után hagyja maga mögött a bizottsági elnöki posztot.
|
Egyenrangúnak érezhetjük magunkat pénzügyi szempontból – mondta a miniszterelnök Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Bírálatokat hiába vártak a tüntetők. Barroso arra azért felhívja a figyelmet, hogy az Európai Unió értékeken alapul, és kéretik nem kizárólag piacnak tekinteni: értékközösség is. Ja, és arról is beszél, hogy az EU nem idegen hatalom, minden tagállam, így Magyarország is a része, kár lenne hát olyanokat mondani, hogy „ők" így vagy úgy döntöttek.
Barroso különben sem kritizálni utazott Budapestre. Még mielőtt munkaebédelnének – átadja Orbánnak az Európai Bizottság és Magyarország közötti partnerségi megállapodást a 2014–2020-as uniós támogatások felhasználásáról. Igaz, az MSZP alelnökének erről is mindjárt más ugrik be: Orbán Viktornak „csak az európai értékek büdösek, az ingyen eurónak már nincs szaga" – szól Ujhelyi István közleménye. Ez a mondat azonban pont akkora figyelmet kelt, mint a Corvinus előtti tiltakozás; elmossa az eső.